Londoni közgazdász: összeomolhat az olajpiac a közel-keleti konfliktus miatt
Philip Pilkington szerint küszöbön van egy újabb inflációs hullám Európában.
Elég lesz-e a tengeri hatalom az asszimetrikus hadviselés ellen?
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság utalt arra, hogy katonai lépéseket tehetnek a jemeni húszi lázadók ellen, miután visszaverték a Vörös-tengeri hajózás elleni eddigi legnagyobb támadást. Tizennyolc drónt, két cirkálórakétát és egy ballisztikus rakétát lőttek le a Vörös-tengeren állomásozó USS Dwight D Eisenhower repülőgép-hordozó, valamint négy romboló, a USS Gravely, a USS Laboon, a USS Mason és a HMS Diamond F/A-18-as repülőgépei.
November 19. óta ez volt a 26. támadás kereskedelmi hajók ellen a Vörös-tengeren.
Az HMS Diamond hét húszi drónt lőtt le többek között Sea Viper rakétákat használva, amelyek egyenként több mint 1 millió fontba (441 millió forint) kerültek – közölte egy védelmi forrás. Érdemes megjegyezni, hogy a húszik által használt drónok körülbelül 3-6 millió forintba kerülnek darabonként.
Munkaerőhiánnyal küzd a Royal Navy
A The Telegraph szerint a brit Királyi Haditengerészet a tengerészek szűkös száma miatt két hadihajó leszerelésére kényszerül, hogy legyen kikkel feltölteni az új Type 26-os fregattok legénységét. A két leszerelésre váró fregatt az HMS Westminster és az HMS Argyll. Előbbi, amely a Holnap Markában című James Bond-filmben is szerepelt, a haditengerészet honlapja szerint a 2017-es felújítást követően egy újabb 100 millió fontos felújítás volt tervben. Az Öbölháború idején a Királyi Haditengerészet még összesen 51 fregattal és rombolóval büszkélkedhetett. Ez a szám hamarosan mindössze 16-ra csökken.
„A hadművelet első válaszlépés volt az ellenséges amerikai erők által a haditengerészeti erőink ellen intézett áruló támadásra” – közölték a húszik, utalva arra, hogy december 31-én
az amerikai haditengerészet helikopterei három húszi motorcsónakot elsüllyesztettek és legénységüket megölték
egy konténerhajó elleni támadási kísérlet során.
A lázadók közölték: „Nem fogunk habozni, hogy az országunk, népünk és nemzetünk védelméhez való jog részeként megfelelően fellépjünk minden ellenséges fenyegetéssel szemben”.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán határozatot fogadott el, amelyben a húszi támadások azonnali beszüntetését követelte. A szöveg megerősítette az ENSZ-tagállamok jogát a hajóik védelmére. Az ENSZ-határozat követeli, hogy a húszik „azonnal hagyjanak fel minden olyan támadással, amely akadályozza a globális kereskedelmet, aláássa a hajózási jogokat és szabadságokat, valamint a regionális békét és biztonságot”.
Tizenegy ország szavazott mellette, Oroszország, Kína, Mozambik és Algéria tartózkodott. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője úgy nyilatkozott, hogy „nagyon aggódik” a konfliktus által „a globális kereskedelemre, a környezetre és az életekre jelentett kockázatok miatt, valamint „a szélesebb körű közel-keleti konfliktus eszkalálódásának kockázata” miatt.
A globális tengeri kereskedelem közel 15 százaléka a Vörös-tengeren halad át,
amelyet a Szuezi-csatorna köt össze a Földközi-tengerrel, és amely a legrövidebb melegvízű hajózási útvonal Európa és Ázsia között.
A Nemzetközi Hajózási Kamara (International Chamber of Shipping) szerint a világ konténerszállító hajóinak 20 százaléka jelenleg elkerüli a Vörös-tengert, és helyette a sokkal hosszabb, az afrikai Jóreménység foka körüli útvonalat használja. Ez a szállítmányozás drágulásával, valamint az ellátási láncok sérülésével fenyeget, amely újra inflációs hullámot indíthat Európában.
Ezt is ajánljuk a témában
Philip Pilkington szerint küszöbön van egy újabb inflációs hullám Európában.
Grant Shapps brit védelmi miniszter arra a kérdésre, hogy lehet-e nyugati katonai akció a jemeni húszi célpontok ellen, vagy akár Iránon belüli célpontok ellen, azt válaszolta: „A közös nyilatkozatunkban nagyon világos utat jelöltünk ki,
ha a támadások nem állnak meg, akkor lépéseket fogunk tenni”.
Ezzel az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Ausztrália, Bahrein, Belgium, Kanada, Dánia, Németország, Olaszország, Japán, Hollandia, Új-Zéland, Dél-Korea, Hollandia, Kanada, Kanada, Bahrein, Kanada, Németország, Japán, Új-Zéland és Szingapúr egy héttel ezelőtt kiadott nyilatkozatára utalt, amely a múlt hónapban indította el a „Prosperity Guardian” műveletet a vörös-tengeri hajózás védelmére.
Akkor azt közölték, hogy a támadások „közvetlen veszélyt jelentenek a hajózás szabadságára, amely a világ egyik legkritikusabb vízi útvonalán a globális kereskedelem alapját képezi”.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter is egyértelműen elítélte az incidenst.
Közel-keleti körútja során azt nyilatkozta, hogy itt az ideje, az Egyesült Államok tevékenysége a „cselekvés irányába” forduljon a kérdésben.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem csak Gázában, a Vörös-tengeren is pattanásig feszült a helyzet a Hamász októberi támadása óta.
***
Nyitókép: LPhot Chris Sellars / defenceimagery.mod.uk