Olvasom Francesca Rivafinoli cikkében, hogy micsoda botrányos ügymenet van Franciaország egyik patinás oktatási intézményében, a párizsi Collége Stanislas-ban, ami egyébként egy katolikus magániskola.
Kapkodom a levegőt, nem találok szavakat. Heti egy hittanóra. „Keresztény énekeket” énekelnek. A lányokra bizonyos öltözködési szabályok vonatkoznak.
A lelkigyakorlatokon többször előadott egy ismert homoszexuális férfi, aki az önmegtartóztatás mellett döntött. Osztálykirándulásokon a fiúk és a lányok más-más programokon vesznek részt, a nemi szerepek efféle aljas különválasztása pedig köztudomásúan elősegíti a homoszexualitás elutasítását – ahogy az iskolában folyó rémségekről készült minisztériumi jelentésben áll. Az efféle hírek már rég nem birizgálják az ingerküszöbömet,
az ember kénytelen megszokni, hogy a permanens elmebaj korában kénytelen élni.
Ami miatt mégis némi irritációt éreztem az ingerküszöböm környékén, az csak azért lehetett, mert az én gyerekeim is egyházi fenntartású oktatási intézménybe járnak, igaz, nem magániskolába. Azon méláztam például, hogy manapság mi különböztet meg egy egyházi fenntartású oktatási intézményt egy állami fenntartású oktatási intézménytől. Hogy korábban miben állt a különbség, azt nem kell külön magyarázni, de mára mintha elmosódóban lennének a határok. Azt például már régóta nem tudom eldönteni pusztán a diákok öltözködése alapján, hogy reggel fél nyolc körül a közeli kisváros főutcáján épp melyik iskolába igyekeznek. A szakmunkásképzőbe, az állami gimnáziumba, a különféle szakközépiskolákba vagy az egyházi gimnáziumba.
Mindenki ugyanúgy néz ki. Az uniformizálódásnak ezt a tökélyre fejlesztett szintjét soha életemben nem tapasztaltam.
Az utóbbi öt-tíz évben viszont látnom kell, hogy eljutottunk az egyformaságnak egy eddig ismeretlen állapotába. Ami nem hungarikum persze, mert akárhová megyek a világban, mindenhol ezt látom. Ugyanazok a cipők, ugyanazok a pólók, ugyanazok a frizurák. Emlékszem, hogy néhány évvel ezelőtt, a New York-i John Fitzgerald Kennedy repülőtéren milyen üdítő volt látni egy népes afrikai családot a becsekkolásra várva. Hihetetlen cuccokban voltak, az általam ismeretlen hazájuk népviseletében, amelyek annyira különböztek a várakozók százainak egyenruháitól,
mint egy magyarpalatkai parasztház egy agglomerációs lakópark tetszőleges épületétől.
Az, amit a világ egyik leghíresebb divatmárkája (na jó, írjuk le a nevét: a nájki) művelt a mai tizenévesekkel, arra nincsenek szavak. Áldásos működése és hatékony üzletpolitikája nyomán megképződött a tényleges, több száz milliós klónhadsereg.