Utazás a Föld középpontja felé: kínai kutatók elsőként fúrnának le a bolygónk köpenyéig

2023. december 29. 09:45

Teljesen átformálhatja a földtudományokat, amennyiben sikerül áttörni a Földkérget.

2023. december 29. 09:45

Kína nemrég bemutatta első mélytengeri fúróhajóját, a Mengxiangot, amelyet példátlan küldetés végrehajtására terveztek: a földkéreg átfúrására. Ha ez sikerül, akkor ez lesz az emberiség első expedíciója a felső köpenybe, amely új áttöréseket hozhat a földtudományok területén – írta a South China Morning Post. 

A hatalmas hajót, amelynek neve kínaiul „álmot” jelent, a Kínai Földtani Intézet több mint 150 kutatóintézet és vállalat közreműködésével hozta létre. Mintegy 33 ezer tonna rakományt képes szállítani, és 179 méter hosszú és 32,8 méter széles. A Hszinhua hírügynökség szerint 15 ezer tengeri mérföldet (27 800 km) képes megtenni, és egyhuzamban 120 napig képes hajózni a tengeren. A hajót úgy tervezték, hogy ellenálljon a legerősebb trópusi ciklonoknak is, világon bárhol működhet. Fúróteljesítménye a legjobb a kategóriájában, és

képes 11 ezer méter mélyre fúrni a tenger felszíne alatt.

A Föld szerkezete magból, köpenyből és kéregből áll. Az emberi tevékenységek és tudományos kutatások a földkéreg felszíni rétegére korlátozódtak eddig. A földkéreg átlagos vastagsága 15 ezer méter – ez a Föld 6371 km-es sugarához képest elenyésző. A kéreg alatt található a földköpeny, a felszínt a maggal összekötő középső réteg.

A köpeny és a kéreg közötti határ, az úgynevezett Mohorovics-féle diszkontinuitás (Moho) továbbra is az utolsó akadály az ember számára a köpeny feltárásában. A Moho körülbelül 7000 méterrel az óceánfenék alatt és körülbelül 40 ezer méterrel a szárazföld alatt húzódik.

A Mengxiangot úgy tervezték, hogy képes legyen a tenger felszínéről elérni a köpenyt, ezzel egy eddig ismeretlen ajtót nyitva a tudományos kutatás előtt.

„Az ultramély fúrásokból származó kőzetminták kulcsfontosságúak a lemeztektonika, az óceáni kéreg fejlődésének, az ősi óceáni éghajlatnak és a tengerfenék erőforrásainak feltárásához” – mondta Li Csun-feng, a kelet-kínai Zhejiang Egyetem tengertudományi tanszékének kutatója.

Ezt is ajánljuk a témában

Senki nem tudja, hogy mi található pontosan a Föld mélyében

Az a rejtély, hogy mi rejlik mélyen a Föld felszíne alatt, a „pokol kapuin” túl, már régóta foglalkoztatja a emberek fantáziáját, és olyan tudományos-fantasztikus regényekben is megjelenik, mint Jules Verne (magyarosan: Verne Gyula) Utazás a Föld középpontjába című könyvében, amely földalatti világokat és egzotikus életformákat ábrázol.

Li szerint nagyon is

lehetséges, hogy a köpenyben is létezik élet,

és egyre több olyan élőlényt fedeztek fel, amelyek képesek ellenállni a szélsőséges hőmérsékletnek és nyomásnak, ami arra utal, hogy a köpeny mélyén is fennmaradhatnak.

„A köpeny peridotitból áll, amely a vízzel való mikroszkopikus reakciók révén metánt és hidrogént termelhet, ami energiát biztosít az életformák számára. A mély földalatti ökoszisztéma lenyűgöző terület a felfedezéshez. Csak a köpenybe jutva érthetjük meg igazán ezeket a kőzeteket és hidrotermális körülményeket” – mondta Li.

Ezt is ajánljuk a témában

Nem lesz egyszerű a feladat

A 11 méter méter mélyen a víz felszíne alá vezető fúrás továbbra is nehéz feladat. „Az elméleti tervezési mélység és a gyakorlati műveletek között szakadék tátong, a magas hőmérséklet és nyomás a tengerfenéken nehézséget okoz a 7000 méter alatti fúrásoknál” – mondta Wan Buyan, a Hunan Tudományos és Technológiai Egyetem professzora, aki Kína első mélytengeri fúróberendezésének fejlesztését vezette. 

Li hangsúlyozta a köpeny elérésének kihívásait is, amelyek leküzdése jelentős időt és pénzt igényel, potenciális kockázatokkal. A megvalósítással kapcsolatos jelentős kihívások ellenére Li nagy reményeket fűz a Mengxianghoz.

Ezt is ajánljuk a témában

A kínaiak ebben is élre törtek 

Elmondta, hogy

a hajó képességei messze meghaladják társai, az amerikai JOIDES Resolution kutatóhajó és a japán Chikyu tudományos fúróhajó képességeit.

Li, aki részt vett a Nemzetközi Óceánfúrási Program (IODP) expedícióban, az Egyesült Államok és más országok által indított tengerkutatási kezdeményezésben, azt mondta, hogy a Mengxiang megépítésével Kínának mostantól vezető szerepet kell vállalnia több nemzetközi projektben.

Ezt is ajánljuk a témában

***

Nyitókép: People's Daily China / Facebook

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gyzoltan-2
2024. január 01. 12:05
"Utazás a Föld középpontja felé: kínai kutatók elsőként fúrnának le a bolygónk köpenyéig" -hát a fene sem tudja! A kínaiak helyében nem kísérteném az Istent! Szelepet, utat-nyitnának az elemi erőnek, a pokolnak, a pusztulás dominósorát nyitnák meg?! Olyan szép a Föld! -még a mocskolódó emberiség tartós jelenléte ellenére is... -már többször írtam; önmagunk alatt vágjuk a fát...
Ad majorem Dei gloriam
2023. december 29. 17:17
Nem hiszem, hogy menni fog. Odalenn olyan nyomás-, és hőmérsékletviszonyok vannak, amelyek a legjobb fúrószálakat is tönkreteszik. Korábban 20000 méter mélyre sikerült lefúrni, tovább nem. A fizika meg nem változott meg az utolsó 50 évben.
ujujuj
2023. december 29. 15:20
Jó, lehet, hogy most ilyet kutatnak a kínaiak, de emberiség ellenes bűntett erre erőforrásokat pazarolni, amíg nincs minden 2000 fő feletti kínai faluban prájd. Nem a biszem-baszom tudományos kutatások meg az erőforrásokhoz való bővebb hozzáférés teszi jobbá az emberiség életét, hanem a férfivécékben kihelyezett tamponautomaták. Különben is az eu-nak van buzistratégiája, Kínának meg nincs, tehát a technológiai, gazdasági és világpolitikai fölényünket senki nem kérdőjelezheti meg.
2023. december 29. 14:38 Szerkesztve
A légkört már tönkretették, az űrt teleszemetelték, most bolygónkat akarják átfúrni, hogy meggyorsítsák a tönkretételt. Bolsevista szemét idióták.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!