Megbukott a Green Deal, Brüsszel máris összerúgta a port a zöldekkel
A választások közeledtével irányt váltott a bizottság: az erőltetett jogalkotás helyett stratégiai párbeszéd jön.
Visszakozott a német kormány a gazdák hét elején szervezett megmozdulásának hatására. Cem Özdemir zöldpárti agrárminiszter sajtóinformációk szerint csak részben törölné el a termelők gázolaj-támogatását és adókedvezményeiket.
Megmaradhat a legfeljebb 80-100 hektáron gazdálkodó mezőgazdasági termelők dízel-támogatása és a gépjárműadó-mentességet is megtartaná a baloldali és zöldpárti többségű német kormánykoalíció azt követően, hogy a hét elején óriási demonstrációt szervezett Berlin központjában a német gazdaszövetség (DBV).
A Bild információi szerint Cem Özdemir zöldpárti mezőgazdasági miniszter a hét elejére szervezett nagyszabású berlini gazdatüntetés hatására tárgyalóasztalhoz ült a legnagyobb németországi érdekképviselettel, a német gazdaszövetséggel.
A felháborodást az váltotta ki, hogy a német kormány részben a gyengülő ipari termelés és az autóipart érintő átmenet, részben a zöldintézkedések miatt költségvetési kiigazításra kényszerült. E kiigazítás miatt – részben a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátására hivatkozva – a napokban a baloldali koalíció bejelentette: megvon a gazdáktól két, a jövedelmezőség és versenyképesség szempontjából rendkívül fontos támogatást:
A termelőket az dühítette fel a legjobban, hogy a német koalíciós kormány úgy szüntetné meg a kedvezményeket, hogy közben nem tervez támogatást nyújtani környezetbarát megoldásokhoz, például elektromos meghajtású mezőgépek beszerzéséhez.
A német gazdák hétfőn nagyszabású tüntetést tartottak Berlinben, több ezer traktorral vonultak fel a Brandenburgi kapuhoz a DBV vezetésével, tárgyalásokat követelve a szövetségi kormánytól.
Dirk Wiese, a német szocialista párt, az SDP frakcióvezető-helyettese szerdán megerősítette,
megoldást keresnek a legfeljebb 80-100 hektár területű kisgazdaságok számára, mert az érintett termelőket aránytalanul súlyosan érintené a kedvezmények megvonása. Nem old meg semmit, ha a helyi termény helyébe az olcsó import lép
– ismerte el a német politikus.
A gazdák képviselői szerint 100 kilogramm búza megtermeléséhez 1 liter gázolajra van szükség, ezen pedig semmi sem változtat. A termelői szervezetek bírálták a kormányt azért is, mert nem akadályozza meg az olcsó ukrán import beáramlását, amely szintén a helyi gazdáknak okoz veszteséget.
Cem Özdemir agrárminiszter a mezőgazdaság jövőjével foglalkozó bizottság (ZKL) felszólítására ígéretet tett arra, hogy újragondolják a támogatási rendszer átalakítását. A gazdák világos üzenetet küldtek a szövetségi kormánynak:
a tervezett intézkedések jelentős élelmiszerár-emelkedéshez vezetnek, mivel rontják a jövedelmezőséget, és a gazdálkodók egy jelentős része az intézkedések hatására felhagyhat tevékenységével.
Németországban a gazdák erős képviselettel bírnak, érdekérvényesítő képességüket jól mutatja a hétfői berlini demonstráció. Így várhatóan a korábbi kedvezményeket részben továbbra is garantálja az állami költségvetés, ám az biztosra vehető, hogy a nagyobb gazdaságok elesnek a kedvezmények jelentős részétől.
A német kormánykoalícióban meghatározó súlyuk van a zöldeknek, így a jövőben újabb és újabb intézkedésre kell felkészülniük a termelőknek, amelyekkel a kétségbevonható környezeti előnyökre hivatkozva növekedhet az önköltségük.
A német mezőgazdasági termelők összességében nem tiltakoznak a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele ellen, ugyanakkor a kormány tervezett intézkedései a legtöbb esetben nem veszik figyelembe az önköltségi ár növekedését és – ahogy a jelenlegi eset is mutatja – a lépések sokszor nem hagynak kellő időt az átmenetre.
Némileg fellélegezhetnek nem csak a német, de az európai gazdálkodók is, mivel az Európai Unió napirendjéről lekerültek azok a tervezetek, amelyekkel Brüsszel célja a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentése lenne, sok esetben úgy, hogy aránytalanul nagy elvárásokat támasszon megfelelő ellentételezés és az átmenet támogatása nélkül.
Ezt is ajánljuk a témában
A választások közeledtével irányt váltott a bizottság: az erőltetett jogalkotás helyett stratégiai párbeszéd jön.
Nem rejtette véka alá ellenérzését a Német Gazdaszövetség (DBV), amikor az Európai Bizottság november elején bejelentette, hogy javasolja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával. A végső szót természetesen a december közepén rendezendő EU-csúcson a tagállami vezetők mondják majd ki, és ami a magyar felet illeti, a válasz alighanem egy határozott és döntő „nem” lesz, így a tárgyalások nem fognak elkezdődni. Ettől függetlenül a DBV elnöke igen hangsúlyosan fejtette ki a német (európai) gazdák álláspontját és aggodalmát Ukrajna esetleges csatlakozásával és az EU mezőgazdasági támogatási programjának jövőjével kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
A Német Gazdaszövetség óva inti a döntéshozókat attól, hogy az uniós közös agrárpolitikát (KAP) a jelenlegi rendszerében, de Ukrajna csatlakozásával próbálják értelmezni, az ugyanis a családi vállalkozások megszűnését fogja eredményezni Európában.
Nyitóképünkön a Német Gazdaszövetség által szervezett hatalmas hétfői gazdatüntetés Berlinben, a Brandenburgi kapunál. Fotó: Fabian Sommer/DPA/AFP