Aprócska jó hír Lengyelországból – a decemberi EU-csúcson még Morawiecki képviselheti az országot
Andrzej Duda elnök mai bejelentése jó hatással lehet a magyar EU-pénzekre is. Kohán Mátyás írása.
Az egyetlen reális lehetőség az eddig kormányzó Jog és Igazságosság számára a többség biztosítására az lenne, ha koalíciót kötne a Lengyel Néppárttal.
A lengyel konzervatív PiS párt lehetőséget kap arra, hogy megpróbáljon koalíciós megállapodást kötni a parlamenti többség megszerzése érdekében. Az esélyt Andrzej Duda elnök adta meg a napokban azzal, hogy PiS hivatalban lévő miniszterelnökét, Mateusz Morawieckit nevezte ki arra, hogy új kormányt alakítson – számolt be az Euractiv.
Bár az október 15-i parlamenti választásokon a PiS végzett az élen, Tusk polgári koalíciója (KO, EPP) a centrista Harmadik Út (Renew/EPP) szövetséggel és a baloldallal (S&D) együtt több mint 54%-ot szerzett, és 248 mandátummal többséget alkot a 460 fős Szejmben.
Duda élt alkotmányos jogával, és
Morawieckit nevezte ki a győztes párt jelöltjeként az új kormány megalakítására.
A parlamenti alakuló ülésre hétfőn kerül sor. Morawieckinek a parlament első ülése után két hét áll rendelkezésére, hogy bemutassa Dudának az új kormány javasolt összetételét – írja az Euractiv.
Ha az elnök jóváhagyja, akkor az új kormány felesküdhet. A lap szerzője szerint ebben az esetben Morawieckinek még két hete lesz arra, hogy ismertesse programját és bizalmi szavazást kérjen, amihez a törvényhozók legalább felének jelenlétében abszolút többségre van szükség.
Ha az új kormány nem szerez abszolút többséget, akkor a Szejm veszi át a kezdeményezést.
Az Euractiv szerzője szerint a PiS valószínűleg elveszíti a parlamenti szavazást, mivel nincs meg a többsége.
Az egyetlen reális lehetőség a PiS számára a többség biztosítására az lenne, ha koalíciót kötne a Lengyel Néppárttal (PSL, EPP), a Tuskékkal szövetkező Harmadik Út Szövetség egyik tagjával, amely viszont eddig elutasította a tárgyalásokat – olvasható az Euractiv cikkében.
Ha ez a közeledés nem tud megvalósulni, akkor Tuskék koalíciójának többsége megmarad, és ennek eredményeként
a szejm valószínűleg Donald Tuskot választja meg új miniszterelnöknek.
A három koalíciós partner pénteken már alá is írta a koalíciós megállapodást. A megállapodás főbb pontjai között szerepel: a béremelés a közszférában, az egészségügyi kiadások növelése, az adórendszer egyszerűsítése, az állami tulajdonú vállalatoknál tapasztalható korrupció elleni küzdelem és a megfizethető lakások hiányának kezelése.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Pawel Supernak
Ezt is ajánljuk a témában
Andrzej Duda elnök mai bejelentése jó hatással lehet a magyar EU-pénzekre is. Kohán Mátyás írása.