Andrzej Duda bejelentette: Morawieckit bízza meg a kormányalakítással
Andrzej Duda hétfőn jelentette be a hírt.
Andrzej Duda elnök mai bejelentése jó hatással lehet a magyar EU-pénzekre is.
Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök ma este jelentette be, hogy első körben Mateusz Morawiecki jelenlegi miniszterelnököt fogja megbízni a kormányalakítással. Ezáltal biztosra vehető, hogy a kormányalakítás – amelyre az október 15-i választás végeredménye alapján a Donald Tusk vezette ellenzéknek van esélye – elhúzódik majd,
és csak valamivel karácsony előtt alakulhat meg az új kormány.
Az Európai Unió kormányfői idei utolsó csúcstalálkozójukat december 14-15 között tartják. Az elnök mostani bejelentése alapján valószínűbbé vált, hogy ezen a találkozón Lengyelországot még nem Tusk, hanem Mateusz Morawiecki fogja képviselni.
Duda a lengyel parlament alsóháza, a Szejm alakuló ülését november 13-ára hívta össze, szinte teljesen kimerítve az alkotmány szerint rendelkezésére álló időkeretet – ennek legkésőbb a választás után 30 nappal kell megtörténnie. Innentől kezdve Mateusz Morawieckinek 14 napja lesz arra, hogy bemutassa a Szejm előtt a kormányprogram expozéját, s erre bizalmat kérjen a testülettől. Ezzel tehát már november 27-énél járunk.
Ha a Szejm – papírforma szerint – nem szavaz bizalmat Morawiecki kormányának, a Szejm választ miniszterelnök-jelöltet, ekkor kaphat esélyt Donald Tusk, akinek szintén 14 napja van arra, hogy bizalmat kapjon.
Ekkor már december 11-énél járunk. Az alkotmányos kormányalakítási fázisok közötti esetleges csúszásokat, illetve az átadás-átvétel folyamatát is beleszámítva tehát könnyen megvan az esély arra, hogy az új lengyel kormány csak valamivel karácsony előtt álljon fel, de már az EU-csúcs után.
Ennek hazánk számára azért van jelentősége, mert a tanácsi ülésen a migrációtól az Európai Békekeret forrásainak kifizetésén át az EU költségvetésének felülvizsgálatáig számos magyar szempontból fontos ügyről szavaznak majd, s
az Európai Bizottság sajtóhírek szerint egy ezen ügyekben kötendő alku alapján fizetné ki hazánknak a kohéziós pénzek jogállamisági eljárással nem érintett 13 milliárd euróját.
Egy ilyen esetleges alku sikeres megköttetése, illetve egy Mgyarországra nézve kedvező jogállamisági döntés megszületése kapcsán nagy a jelentősége annak, hogy Lengyelországot Magyarország-párti vagy Magyarország-ellenes kormány képviseli majd a csúcson. Morawiecki személye arra is garancia lenne, hogy a hetes cikkely szerinti eljárás kapcsán – melyben Magyarország és Lengyelország kölcsönösen vétóval védik egymást – sem lehet előrelépés ezen az ülésen.
Ezt is ajánljuk a témában
Andrzej Duda hétfőn jelentette be a hírt.
***
Nyitókép: Foto Olimpik / NurPhoto / NurPhoto via AFP