Elképesztő bejelentést tett a Hamász vezetője: közel lehet a tűzszüneti megállapodás
Amennyiben ez megvalósul, az izraeli túszokat is szabadon engedik.
A tárgyalások két résztvevője megszellőztette a közelgő tűzszüneti megállapodás részleteit, kiderült az is, hány terroristáért adhat a Hamász egy izraeli túszt.
Egész nap attól volt hangos a nemzetközi sajtó, hogy hamarosan megkötheti a várva várt tűzszünetet Izrael és a Hamász között, miután Iszmáíl Hanije, a Hamász egyik vezetője reggel további kommentár nélkül azt nyilatkozta: „közel vagyunk egy fegyverszüneti megállapodáshoz”. A vitatott kérdésekben – milyen hosszan tartson a tűzszünet, milyen szabályok vonatkozzanak a tűzszünet közben a Hamász és az Izraeli Véderő (IDF) viselkedésére, és ki hány foglyot engedjen szabadon – tehát hamarosan megállapodás születhet.
Ezt is ajánljuk a témában
Amennyiben ez megvalósul, az izraeli túszokat is szabadon engedik.
Pozitívan nyilatkozott az ügyben Benjamin Netanjáhú izraeli miniszterelnök is, aki
magyar idő szerint délután 5 órára hívta egybe háborús kabinetét „a túszaink szabadon engedése kapcsán történt fejlemények fényében”.
Ezt a találkozót a teljes kormány, majd feltehetőleg a nyilvánosság tájékoztatása követi majd.
Az izraeli Walla hírportál értesülései szerint Jahja Szinvar, egy másik Hamász-vezető azt állította, hogy a megállapodás értelmében izraeli légi járművek sem repülhetnének be a Gázai övezetbe. Ennek jelentőségéről nemrég Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő beszélt az Ultrahangnak:
Izrael mindenképpen szeretné elkerülni, hogy a tűzszünet ideje alatt az október 7-i terrortámadásért felelős Hamász-vezetőket kicsempészhessék Gázából, ennek ellenőrzéséhez pedig szükséges volna, hogy felderítő drónok a tűzszünet alatt is repülhessenek az övezet felett.
Erre tehát a Walla információi szerint nem lesz lehetőség.
A Katar által közvetített tűzszüneti folyamatról két, a tárgyalásokra rálátó forrás részleteket is szivárogtatott az Axiosnak. Ennek legfontosabb eleme, hogy a fogolycseréhez használt arányszám 3:1 lesz – azaz egy szabadon engedett izraeli túszért három palesztin foglyot kap a Hamász.
A több mint 240 izraeli túsz közül eddig hétnek rendeződött a sorsa. Két amerikai kettős állampolgár egy Joe Biden elnök és a katariak által összehozott megállapodás keretében már kiszabadult, s szintén sikerült megállapodni további két izraeliről. Egy foglyot katonai erővel mentett ki az IDF, további kettőt pedig holtan találtak.
A kétfázisúra tervezett tűzszünet első fázisában egy négynapos tűzszünet alatt a Hamász 50 izraeli nőt és gyermeket, köztük kettős állampolgárokat engedne szabadon 150 palesztin fogolyért cserébe, akiknek zöme szintén nő és gyermek. Emellett lehetőség van egy második fázisra is: ha Izrael további néhány nap tűzszünetet biztosít, visszakaphat további 50 nőt, gyermeket és idősebb túszt újabb 150 palesztin fogolyért cserébe.
Ezzel az izraeli túszok valamivel kevesebb, mint felének rendeződhet a sorsa.
Az egyéb peremfeltételeket tekintve az Axios megtudta: Izrael beleegyezett abba, hogy naponta körülbelül 300 segélyszállító teherautót engedjen be Gázába Egyiptom felől. A katonai tevékenység – köztük a drónrepülések – szabályozásával kapcsolatban az Axios nem tudott meg részleteket, ezekről valószínűleg az izraeli kormány ad majd felvilágosítást, amennyiben a tűzszüneti megegyezés átmegy a kabineten.
Nyitókép: MTI/AP/Leo Correa
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.