Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
Már a mesterséges intelligencia is megjelent a felsorolásban.
A 2023-as év végéhez közeledve az Economist Csoport egyik részlege, az Economist Intelligence Unit (EIU) megvizsgálta, hogy milyen kihívások, veszélyek, fenyegetések leselkednek a világra 2024-ben.
Az EIU úgy véli,
a világgazdaság növekedése 2024-ben 2,2 százalékra csökken,
szemben a 2023-ra feltételezett 2,3 százalékkal.
De utána jön némi emelkedés: 2025–2028 közötti időszakban már éves szinten 2,7 százalékos erősödést produkálhat majd – idézte az Index.
Az elemzésben felhívták a figyelmet, hogy az Egyesült Államok növekedése jelentős csökkenést mutat majd a következő évben. Míg német gazdaság helyrebillenése az európai kilátásoknak kedvez. Ugyanakkor Kína csak erőfeszítések révén tudja fenntartani gazdasági bővülését.
Megjegyezték azt is, hogy
a feltörekvő gazdaságok számára kedvező lesz a jövő év, mivel csökken a világban a pénzügyi bizonytalanság.
Az EIU arra is kitért, hogy négy területen jelentkezhetnek veszélyek. Ezek a következők: politikai, katonai, gazdasági és környezeti.
A politikai veszélyek között említik, hogy megváltozik az Egyesült Államok külpolitikája, továbbá feszültség támad az USA és szövetségesei között, sőt attól is tartanak, hogy
a mesterséges intelligencia aláássa az általános bizalmat a politikai intézményrendszerekben.
A katonai veszélyeknél nincs igazán meglepő a felsorolásban. Az elemzésben arról írtak, hogy globálissá terebélyesedhet Oroszország háborúja Ukrajnával, regionális konfliktussá szélesedik Izrael és a Hamász háborúja. De Kína és Tajvan konfliktusának kiéleződését is kiemelték.
Gazdasági területen többek között amiatt aggódnak, hogy az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is gond lehet, hogy a növekvő állami támogatások, adókedvezmények révén feszültség keletkezik a gazdasági szereplők között.
De azzal is foglalkoztak, hogy a romló klímahatások ismét veszélybe sorolják a globális ellátási láncokat – derült ki az összeállításból.
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: AHIKAM SERI / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Kettészakadt Európáról ír a La Repubblica, alig győzik negatív jelzővel.