Merkeléket is hibáztatja Kissinger az izraeli háború miatt
„Súlyos hiba volt ennyi, teljesen különböző kultúrájú, vallású és felfogású embert beengedni” – húzta alá a politikus.
Nem szolgáltat több bizalmas információt a katonai hírszerzés az ügyészségnek.
Dániában váratlanul ejtették az államtitoksértéssel gyanúsított volt védelmi miniszter és a hírszerzés felfüggesztett vezetője elleni vádat szerdán. A dán főügyész hivatala szerint a katonai hírszerzés (FE) arra a következtetésre jutott, hogy már nem szolgálja az állambiztonság érdekét az, hogy bizalmas információt szolgáltasson a két eljáráshoz.
Ugyanakkor ezek elengedhetetlen bizonyítéknak számítanának, hiányukban pedig nem lehet folytatni a pert Claus Hjort Frederiksen korábbi tárcavezetővel és Lars Findsennel, az FE felfüggesztett vezetőjével szemben – ismertette Jakob Berger Nielsen ügyész. Peter Hummelgaard igazságügyi miniszter egyetért a megállapítással, ami az eljárások lezárását jelenti – tette hozzá Nielsen.
Az ügyészség Findsen ellen 2022 szeptemberében, Frederiksen ellen pedig 2023 februárjában emelt vádat államtitoksértés címén. Frederiksen a liberális Venstre párt politikusaként 2016-tól 2019-ig töltötte be a védelmi miniszteri posztot.
Findsen 2015 óta vezette az FE-t, de 2020 augusztusában felfüggesztették. Mindketten tagadták az ellenük felhozott vádakat. Tavaly, év elején több dán sajtóorgánum egybehangzóan arról cikkezett, hogy
Claus Hjort Frederiksen Dánia és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) együttműködése kapcsán kerülhetett bajba.
Az együttműködést a politikus többször megerősítette: 2020-ban, illetve 2021-ben adott interjúkban azt mondta, hogy a dán katonai hírszerzés segített az Egyesült Államoknak lehallgatni német, francia, svéd és norvég vezető politikusokat, köztük Angela Merkel akkori német kancellárt is.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
„Súlyos hiba volt ennyi, teljesen különböző kultúrájú, vallású és felfogású embert beengedni” – húzta alá a politikus.
***
Nyitókép: Patricia DE MELO MOREIRA / AFP