Irán lélegzetvisszafojtva várja Trump elnökségét
Megpróbálták volna megölni, most megnézhetik magukat. Irán az új elnök célkeresztjébe kerülhet.
Mi lesz Gázával a háború után? Hogyan alakulnak át a közel-keleti hatalmi viszonyok? Az izraeli háború geopolitikai összefüggéseiről, a régió biztonsági átrendeződéséről egy biztonságpolitikai és egy Közel-Kelet-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Izrael radikálisan és mindenkorra el akarja intézni a Hamász-kérdést, mert tudja, egy későbbi háborúnak még súlyosabb ára lehet. Ezzel viszont mind magát, a zsidó államot, mind a térség államait kényes geopolitikai örvénybe navigálhatja, amelynek a kimenetelét senki sem látja.
„A palesztin átlagember szemszögéből az izraeliek lesznek a felelősek – nyilván aki egy kicsit értelmesebb, világot látottabb, az tudja, hogy a Hamász merre viszi a palesztin népet: egy apokaliptikus háborúba vitte bele” – magyarázta az adásban Demkó Attila.
A regionális hatalmak egyelőre kivárnak, várják a megváltozott erőviszonyok új kontúrjainak kirajzolódását.
„Átalakul a világrend, mindenki megpróbál helyezkedni, próbál önállóbb külpolitikát folytatni, mint korábban, ugyanakkor a feltörekvő hatalmak is azon államokhoz nyúlnak, akikkel már megvan a korábbi kapcsolatuk” – hangsúlyozta Sayfo Omar.
Az izraeli háború geopolitikai összefüggéseiről szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Mik a Hamász-féle gerillahadviselés elleni izraeli katonai akció kockázatai?
– Ki fogja kormányozni a Gázai övezetet a háború után?
– Hogyan alakulnak át a közel-keleti államok közötti kapcsolatok?
– Mit profitálhat az átrendeződésből az új világrend három hatalma, Oroszország, Kína és Irán?
A műsor vendége: Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője és Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--