Kijevben gyűlnek össze uniós külügyminiszterek, lesz miről egyeztetniük
A kijevi találkozón téma lesz Ukrajna EU-integrációja, a katonai segítségnyújtás és az Oroszország elleni szankciók további szigorítása.
„Van, aki tudja, hol húzódnak a frontok Ukrajna támogatásában?” – teszi fel a kérdést a Süddeutsche Zeitung.
A Süddeutsche Zeitung elemzése arra mutat rá, hogy a háború kezdete óta Európa figyelemreméltó egységet mutat, ám
vannak jelek, hogy változások jöhetnek.
Az, hogy az uniós külügyminiszterek most először Kijevben tanácskoztak, az jelkép kívánt lenni a cikk szerzője szerint. A lényeget illetően viszont úgy tűnik, töredezik az összefogás. Magyarország és Lengyelország többek között nem a diplomácia első emberét küldte – mind a két kormány tengelyt akasztott Brüsszellel – idézték fel.
Hubert Wetzel véleménycikkében ezután azt hangsúlyozza, hogy a kérdés az, hogy csupán néhány tégla hullik ki a homlokzatból,
vagy leomlik az egész alap, amire Ukrajna támogatása épül?
A kétségeket az utóbbi napokban többek között az is táplálta, hogy a lengyel vezetés hirtelen élesen bírálni kezdte az ukránokat a gabona miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
A kijevi találkozón téma lesz Ukrajna EU-integrációja, a katonai segítségnyújtás és az Oroszország elleni szankciók további szigorítása.
A szerző a szlovák választás eredményére is kitért. Mint írta, Orbán Viktor mellett lehet egy másik politikus is, aki nyíltan megkérdőjelezi Ukrajna megsegítését és a béketárgyalások címén valójában a megtámadott ország megadását szorgalmazza. „Nem csoda, hogy a magyar miniszterelnök boldogan fogadta az eredményt, míg más kollégái keményen hallgatnak” – fogalmazott.
Fico kapcsán ugyanakkor megjegyezte, hogy a brüsszeli diplomaták arra figyelmeztetnek, hogy az intő jelek ellenére „nem kell kétségbe esni”.
Amíg Robert Fico nem érvényesíti vétójogát a Kijevnek nyújtott segítség miatt, addig nem keletkeznek nagy károk.
A magyar példa jól illusztrálja, hogy mit hozhat az Unió számára, ha Robert Fico veszi át a kormányrudat. Nem állnak le a szállítmányok, de csakis kemény, hosszú és zavaró tárgyalások eredményeként indulhatnak útnak, és az eredmények sem lesznek annyira látványosak, mint idáig. „No meg, egyes kormányok zsarolással próbálkozhatnak” – tette hozzá Wetzel.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk, van-e oka az örömre vagy a bánatra Volodimir Zelenszkijnek.
Az elemzés végén arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a 27-ek decemberben úgy határoznak, hogy megkezdik a hivatalos felvételi párbeszédet Ukrajnával, az igen fontos jelképnek számít majd. „Viszont majd meglátjuk, hogy miként viszonyul a valósághoz: kiegészíti azt, vagy kiderül, hogy éles szakadék van a kettő között” – olvasható az elemzésben.
Nyitókép illusztráció. Fotó: METIN AKTAS / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP