Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
„A Hamász állam helyett terrorista fészket csinált Gázából” – Van-e egy nagy, palesztin-iráni forgatókönyv a háttérben? Van-e egy ilyen mély konfliktusból visszatérés a békefolyamathoz? Két Közel-Kelet-kutatót kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Október 7-én precedens nélküli terrortámadás érte Izrael déli, a Gázai övezettel szomszédos részét. Az arab lakosságú övezetből való 2005-ös izraeli kivonulás óta tucatnyi összetűzés és két háború zajlott a Hamász és az IDF között, ez a harmadik, és minden jel szerint a korábbiaknál pusztítóbb lesz.
„A Hamász szempontjából ez még egy utolsó pillanat előtti akció volt, hiszen ha Szaúd-Arábia Izraellel kibékült volna, akkor a különböző palesztin szervezetek, különösen a radikális szervezetek mozgástere nagyban beszűkült volna” – hívta fel a figyelmet Szalai Máté a fegyveres akció geopolitikai hátterére: a színfalak mögött az izraeli és a szaúdi kormányzat titkos tárgyalásokat folytatott a két állam közeledéséről, a kiegyezés új, Irán számára kedvezőtlen helyzetet teremtett volna a Közel-Keleten.
„Egy ilyen terrorszervezetet nem lehet csak egyszerűen felszámolni, és még ha fel is számolják Gázában, akkor van Hamász Ciszjordániában és Katarban is – nem biztos, hogy érdemes erről így és ilyen formában beszélni” – magyarázta Veszprémy László Bernát, aki szerint a dél-izraeli terrorakció megrengette Izrael biztonságát, az izraeli társadalmi elvárás pedig az, hogy a kormány kemény választ adjon a kihívásra.
Az október 7-i terrortámadás hátteréről szóló beszélgetésben ezeken kívül a következőkről esett szó:
– A Hezbollah bekapcsolódása után Irán esetleges megelőző csapásával berobbanthat-e egy regionális háború?
– Mi az izraeli minimálcél Gáza bombázásával?
– Lehet-e jövőbeli kiegyezés a két nép között, van- még esélye a két-állami megoldásnak?
A műsor vendége: Szalai Máté, a velencei Ca’ Foscari Egyetem Közel-Kelet-kutatója és Veszprémy László Bernát történész, a Corvinák főszerkesztője.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?