„Döbbentek és szomorúak, úgy érzik, cserbenhagyta őket a kormány” – érzékeltette a bajor közszolgálati hírportál az Izraelben rekedt németek hangulatát kedden, amikor még mindig semmiféle evakuálásra nem volt kilátás. Addigra (a baerbocki százezerből) mintegy 5000 német regisztrált az „Elefand” rendszernek nevezett vészhelyzeti listára, anélkül, hogy ennek nyomán bármiféle biztató információt kaptak volna.
Lengyelek, magyarok, bolgárok – mindenkinek segítettek. Nálunk nem történik semmi” – panaszkodott egy kiterjedt izraeli kapcsolati hálóval rendelkező müncheni nő, akinek így is csak több nap után sikerült repülőjegyhez jutnia, jobb híján Dubajba.
Az Elefand rendszer egyébként olyan okosan van kitalálva, hogy csoportokat nem lehetett együtt regisztrálni, hanem mindenkinek egyenként kell bejelentkeznie, így aztán a rendszer a Hamász támadásakor annak rendje és módja szerint azonnal lefagyott. Ami még a kisebbik baj. Egy 75 éves nagypapa épp a lányunokájával tartózkodott a Szentföldön csoportos utazáson, bérmálási ajándék címén – nekik (valószínűleg ugyanúgy, mint a több ezer sorstársuknak) kedd délután azt javasolta a külügyminisztérium, hogy menjenek busszal Jordániába, ahova viszont vízum kell, úgyhogy azt kérelmezzék online (kinek ne lenne korlátlan izraeli mobilinternete) és a díját vigyék magukkal készpénzben, aztán pedig Ammánban vegyenek maguknak jegyet valamelyik légitársaságnál. Miért ne lennének tele szabad helyekkel.
Szerdára a derék német nagypapa eljut a kétségbeesés azon fokára, hogy felhívja fivérét, akinek jó kapcsolatai vannak Szászország tartományi kormányához. Mayday, mayday, úgymond. De itt már a szövetségi kormány is kezd ébredezni, és bejelenti: másnaptól a Lufthansa megy néhány géppel evakuálni, a helyfoglaláshoz 18 óra 00 perctől kezdve lehet hívni egy segélyszámot – szintén kizárólag egyesével, szépen sorban, Ordnung muss sein.
Természetesen egy másodperc alatt omlik össze a vonal, de legalább egyformán nem csöng ki senkinek a telefon.
Ekkor a lány kétségbeesett szülei brainstormingot tartanak Szászországban a szomszédokkal, és bár a külügyminisztérium szigorúan megtiltotta az Izraelben rekedteknek, hogy bárkinek kiadják a titkos telefonszámot, a szomszéd úr nyomatékosan szabálysértésre szólítja fel a szülőket. Innentől kezdve négyen próbálkoznak órákig – míg végül a szomszédasszonynak kicsöng a (nem ingyenes) telefonszám, és kétórás várakoztató zene következik.
Majd felveszi egy ügyintéző, aki nem beszél németül. Vele kellett volna a német kislánynak éjfélkor Izraelből angolul lebonyolítania a jegyvásárlást, éljen a feminizmus.
Mindegy, hosszú, a történetben még olyan csavarok vannak, hogy az ügyintézők nem fértek hozzá az Elefand rendszerben megadott adatokhoz, így mindenki egyesével bediktálhatta-lebetűzhette (angolul) az e-mail-címét, telefonszámát, bankkártyaszámát és számlázási címét (a nem angol anyanyelvű ügyintézőnek), aminek eredményeképpen a lány adatait például el is írják, így ott áll csütörtök reggel a reptéren és nem engedik becsekkolni – ám a vége kettős happy end, mert miközben nagypapa és unokája újabb szűk egy óra telefonálás után feljut ugyanarra a frankfurti gépre, kiderül, hogy a müncheni járat utaslistáján is rajta vannak, mert (a protekciónak hála) Szászország miniszterelnöke az egész turistacsoportnak fenntartatott helyet arra a járatra.