A németek támogatása kulcsfontosságú
Miközben több uniós ország – nemcsak Lengyelország és Magyarország – ellenzi a válságmechanizmust, Németország támogatása kulcsfontosságú. Mivel nincs szükség egyhangúságra,
ha Németország is beszáll, az elég lehet ahhoz, hogy az ügyirat továbblépjen, és a blokk a jövő év elején véglegesíthesse a megállapodást.
Annalena Baerbock, Németország zöldpárti külügyminisztere azonban vasárnap kijelentette, hogy nem tud támogatni semmilyen olyan megállapodást, amely „ösztönzőket” teremtene más uniós országok számára, hogy migránsokat küldjenek Németországba. A „kényes téma” megvitatása érdekében névtelenséget vállaló diplomaták elmondták, hogy Berlinnek, és különösen a Zöldeknek kétségeik vannak az emberi jogok és a kísérő nélküli kiskorúak védelmét illetően a válságrendezési javaslatban.
Kérdéseket vet fel sokaknál a Tunéziával kötött megállapodás
A diplomaták szerint a tagállamok támogatják a Tunéziával kötött megállapodást, de kérdéseket vetnek fel annak végrehajtásával kapcsolatban. Az egyik kérdés az, hogy a Bizottság miért jutott egyezségre Kaïs Saïed tunéziai elnökkel, az emberi jogok megsértése miatt sokat bírált autokratával anélkül, hogy a szocialistákat is bevonták volna.
Weber szerint azonban a problémát az jelenti, hogy
Berlinben vonakodnak zöld utat adni a Tunézia gyengélkedő gazdaságának megsegítésére szánt pénzeszközöknek”.
Az EPP vezetője hozzátette, hogy ez „a késlekedés elfogadhatatlan és nagyon frusztráló”.
Manfred Weber arról is szólt, hogy „politikai akaratról van szó, hogy meggyőzzük a befektetőket. Ezért szükség van a tagállamok politikai elkötelezettségére” – tette hozzá.
Fotó: MTI/EPA pool/Ronald Wittek