ENSZ-főtitkár: Az országoknak fontolóra kellene venniük, hogy anyagi kártérítést fizessenek a rabszolgaságért

2023. szeptember 19. 12:11

„Még egyetlen ország sem számolt el átfogóan a múltjáért” António Guterres szerint.

2023. szeptember 19. 12:11

Az ENSZ szerint az országoknak fontolóra kellene venniük, hogy anyagi kártérítést fizessenek az afrikai származású emberek egykori rabszolgasorba taszításáért annak ellenére, hogy az eltelt idő és az elkövetők azonosításának nehézsége különösen bonyolulttá teszi ezeknek a jogi követeléseknek a teljesítését. António Guterres ENSZ-főtitkár kedden nyilvánosságra hozott jelentésében felhívta a figyelmet arra, hogy 

még egyetlen ország sem számolt el átfogóan a múltjáért.

A főtitkár elismerte, hogy a gyarmatosítás és a rabszolgaság során elszenvedett történelmi sérelmeknél különösen nehéz lehet felmérni, milyen gazdasági károkat okoztak ezek a folyamatok az azóta eltelt hosszú idő miatt, illetve abból adódóan is, hogy nehézkes már azonosítani az elkövetőket és az áldozatokat. Ugyanakkor a jelentésben kiemelte, hogy ezek a nehézségek nem adhatnak alapot ahhoz, hogy semmibe vegyék a kompenzációra vonatkozó jogi kötelezettségek létezését. 

Az ENSZ-főtitkár által jegyzett dokumentumban azt javasolják, hogy a rabszolgatartás és a gyarmatosítás örökségének kezelésére az országok vegyenek fontolóra „többféle eszközt”, köztük az igazságszolgáltatást és a kártérítést, illetve a megbékélés elősegítésének eszközeit.

Nem új keletű elképzelés az anyagi vagy egyéb formájú kártérítés a rabszolgatartásért, de az ezt sürgető mozgalom az utóbbi időben világszerte nagyobb teret nyert, ahogy afrikai és karibi országok nagyobb hangot kezdtek adni erre vonatkozó igényeiknek. Az Európai Unió tagállamainak vezetői egy júliusban elfogadott dokumentumban „mélységes sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a gyarmati idők transzatlanti rabszolga-kereskedelme emberek millióinak okozott mérhetetlen szenvedést”. „Emberiesség elleni bűncselekménynek” minősítették a rabszolgatartást, és a dokumentumban céloztak arra is, hogy kártérítés megfizetésére lenne szükség. A gyarmati időkben több mint 400 éven át mintegy 25-30 millió embert hurcoltak el erőszakkal Afrikából és taszítottak rabszolgasorba.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Justin Lane

 

Összesen 120 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2023. szeptember 20. 11:48
Meg vagyunk mentve!! A török hódoltságért mennyi lesz a fejpénz?
janicsar-2
2023. szeptember 20. 10:26
Egy dologra lennék kíváncsi, hogy a történelemben, meddig akar vissza menni?
janicsar-2
2023. szeptember 20. 10:26
Egy dologra lennék kíváncsi, hogy a történelemben meddig szeretne vissza menni?
Nemkellnév
2023. szeptember 20. 07:29
Elég zagyvalék a cikk. Vagy a főtitkár mondandója. Egyébként kártérítés helyett az elmaradottabbakat kéne fölzárkóztatni. Akkor talán nem özönlenének ki Afrikából, Latin-Amerikából a migránsok. De ugye akkor ki fogja ócón legyártani az iphone-t meg minden egyéb sz@rt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!