„A felkelő radikálisok, akik között a korábbi fasiszta Magyarország fegyveres formációinak számos katonája megtalálható volt, a felkelés során nem csak vandalizmussal »tüntette ki magát«, de a Magyar Munkáspárt képviselői, a rendvédelmi szervek dolgozói és családtagjaik nagyszámú legyilkolásával is. Az állatias leszámolások áldozataivá váltak a rezsim objektumait védő sorkatonák is.”
A szovjet erők Közép-Európából való kivonásáról pedig a 247. oldalon írnak:
„1989-ben megkezdődött a szovjet katonák egyoldalú kivonása Kelet- és Közép-Európa országaiból. Ez különösen átgondolatlan döntés volt, hiszen a Szovjetunió szövetséges országokban való katonai jelenlétének meggyengülése a nacionalista és szovjetellenes érzületek jelentős aktivizációját vonta maga után. Ezt a kollektív Nyugat ki is használta. 1989-1990-ben úgynevezett »bársonyos forradalmak« zajlottak le Lengyelországban, az NDK-ban, Csehszlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában, Albániában. 1989 decemberében katonai úton megdöntötték N. Ceaușescu rezsimjét Romániában. 1990-ben megtörtént Kelet-Németország annexiója (sic!) az NSZK által. Az NDK-t elnyelte az NSZK.”
Tiszteljen téged Oroszország
A nagykövetség közleménye végén azt is tisztázta: „A modern Oroszország ugyanis változatlan tisztelettel viseltetik a magyar nép történelmi emlékezete iránt, és elismeri, hogy közös történelmünkben vannak összetett kérdések, amelyek közé joggal sorolják az 1956-os eseményeket is. Ezért mindig is nagyon óvatosan és odafigyeléssel közelítettünk a kérdéshez, nem hagytuk, hogy azt politikai célokra használják fel, és a múlt eseményeit mai szemszögből, a történelmi kontextusból kiragadva vizsgálják.”
Eme óvatos odafigyelésnek szép példája volt az, amikor Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Orbán Viktor miniszterelnök 2020-as Szabadság téri beszédére a következőképp reagált: a Szovjetunió „megmentette Európa népeit a »barna pestistől«, békét és szabadságot hozva el nekik”, miközben
„a horthysta Magyarország, Adolf Hitler legközelebbi szövetségese aktív szerepet vállalt Csehszlovákia felosztásában és a Jugoszlávia elleni hitleri agresszióban,
és 1941. június 27-én aktívan csatlakozott a náci Németország Szovjetunió elleni támadásához, a megszállt területeken pedig tömeges bűncselekményeket követett el a békés civilek, valamint szovjet hadifoglyok ellen”.