Nem egy liga, nem is egy csillagrendszer ez mindazon országokkal, amelyeket nem szokás mostanában meghívni a demokráciacsúcsokra. Horribile dictu: még Oroszországgal sem egy liga ez. Kell ahhoz egy adag kegyetlenség, hogy az ember két évtizeden keresztül még Vlagyimir Putyinnak is teljességgel vállalhatatlan legyen.
Képzeljük el azt a rezsimet, amellyel szemben az orosz elnöknek vannak jogállamisági problémái.
Na, hát ez Oroszország totális elszigetelésének ez az ára – az ő szabadon engedésük. Ez, a legundorítóbb rezsimek ezer százalékban a mi nyugati politikánk által lehetővé tett megerősödése az apróbetű a demokráciák és diktatúrák dicső, nagy harcában. Venezuela és Irán azért erősödik, mert mi szorulunk rájuk; Észak-Korea azért, mert arra kényszerítettük az oroszokat, hogy rájuk szoruljanak. Oroszország és Kína már-már közhelyként kezelt „összetolása” nemcsak e két, egyébként is hatalmas ország Nyugat-ellenes érdekszövetsége miatt jelent kockázatot – az igazán életveszélyes benne az, hogy egy ilyen tengelyre rácsatlakozhat az utolsó tébolyult is, akinek valami baja van a Nyugattal. És vannak ilyenek. Sok minden szépet csináltunk már mi a világon, sokan, elegen vannak.
Joggal aratnak a diktatúrák a nyugati sajtóban harsány, kacagó lenézést azért, hogy – Kínától eltekintve – nem tudnak a Nyugattal versenyezni képes gazdaságokat felépíteni. Hogy technológiában minduntalan mögöttünk kullognak. Hogy ők aztán tényleg soha nem érik majd utol Ausztriát.
Ami érthető is – a verseny terhe alatt nő a pálma, börtönben meg nem nő.
De ne kövessük el azt a hibát, hogy azt gondoljuk: semmire sem képesek. Dehogynem. Minden rezsim jó valamiben. Az icipici, semmirevaló Kuba Venezuela pénzén sakkban tart egy komplett kontinenst, Irán és Észak-Korea jelenléte pedig paranoid erődítményekké változtatja Izraelt és Dél-Koreát. A világpolitikában nem a sötétség harcol a fénnyel, hanem mi, emberek harcolunk a mocsárral.
Azzal, hogy felismerjük-e a kisebbik rosszat, és tudjuk-e minden erkölcstelenségével együtt felvállalni: igen, azt választjuk.
Hatalmat érintő ügyekben ritkán van tiszta, jó döntés; s a világpolitikában minden döntés hatalmat érint.