Tévében bejelentett puccs Nigerben: a nagyhatalmak is aggódhatnak
Klasszikus puccsal döntötték meg az afrikai országban az eddigi elnök uralmát. A háttérben felsejlik a Nyugat és Oroszország konfliktusa is.
Katonai intervenció is elképzelhető, de több szomszédja támogatja az új hatalmat.
Lezárta Niger légterét az országban nemrég hatalomra jutott junta nem sokkal vasárnap éjfél előtt, a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által adott, a háziőrizetben tartott Mohamed Bazoum elnök szabadon engedéséről és hivatalába történő visszahelyezéséről szóló ultimátum lejártakor. A junta az ECOWAS jelentette fenyegetéssel indokolta az állami televízióban közzétett rendelkezést, a szervezet ugyanis azt közölte, hogy amennyiben a puccsisták nem teljesítik követeléseiket, nem riad vissza a katonai beavatkozástól sem.
„Niger fegyveres erői, valamint minden védelmi és biztonsági egységünk, a nép töretlen támogatását maga mögött tudva kész megvédeni országunk területi egységét”
– áll a junta által kiadott közleményben, melyben egyúttal hangsúlyozták, hogy bármilyen légtérsértése azonnali és határozott választ adnak. A tájékoztatás szerint a lezárás határozatlan időre szól. A bejelentésre az ECOWAS egyelőre nem reagált.
Ezt is ajánljuk a témában
Klasszikus puccsal döntötték meg az afrikai országban az eddigi elnök uralmát. A háttérben felsejlik a Nyugat és Oroszország konfliktusa is.
Sajtóhírek szerint vasárnap délután a katonai hatalomátvételt támogatók közül
több ezren gyűltek össze az egyik niameyi stadionban, arra az esetre, ha fegyveres intervenció indulna az ország ellen,
és a junta delegációjának tagjait hatalmas ováció fogadta.
A Nigerrel szomszédos öt ország közül Mali és Burkina Faso vezetése, a két országban korábban szintén a hadsereg ragadta magához a hatalmat, üdvözölte a puccsot, és bejelentette: támadás esetén kész Niamey segítségére sietni. A Nigerrel szintén határos, az ECOWAS-ban nem tag Algéria a hét végén azt közölte, semmiféle fegyveres beavatkozást nem támogat, viszont Szenegál már a múlt héten bejelentette, kész katonákat küldeni a junta ellen.
Kapcsolódó vélemény
Miért is természetes hogy gyűlölik Nigerben Franciaországot? Gyilkosság, puccs, lefizetés, zsarolás.
(MTI)
Nyitókép: MTI/AP/Sam Mednick