Oroszország terjeszkedésére figyelmeztet Niger megpuccsolt elnöke
Mohamed Bazoum az alkotmányos rend helyreállítását sürgette az afrikai országban, miközben Niger szomszédjai katonai beavatkozást terveznek a puccsisták ellen.
Miért is természetes hogy gyűlölik Nigerben Franciaországot? Gyilkosság, puccs, lefizetés, zsarolás.
„Nyugat vs. mások Afrikában – egy fontos gondolat. Hogy ne képzelje valaki, hogy ez nyugatellenes szöveg, aláhúzom, a Nyugat jobb a másoknál még gyarmatosítóként is – a helyzet az, hogy az arab hódítók brutálisabbak voltak Afrikában a nyugatiaknál, a japánokat Koreában ne emlegessük, és így tovább. A Nyugatban legalább volt önreflexió, saját maga számolta fel a rabszolgakereskedelmet. A kép szürke...
Az európai hódítók sem voltak ugyanolyanok. A britek jobbak voltak a belgáknál vagy a franciáknál. A legkeményebb beavatkozó máig Párizs maradt Afrikában – a Profi című film elég jól bemutatja a módszereket. Gyilkosság, puccs, lefizetés, zsarolás. Szóval miért is természetes hogy sokan gyűlölik Nigerben Franciaországot? Pár további részlet: Évtizedeken át Párizs volt az egyetlen játékmester, az egyedüli vevő, amely egyoldalúan rögzítette az uránérc vételárát. Az ország természeti kincsei profitjának jelentős része legalább egy emberöltőn át Párizsba vándorolt – azaz Niger mai állapotáért a francia árpolitika is felelős.
Franciaország döntő szerepet játszott az ország politikájában az elmúlt hatvan évben, az államcsínyekben, a nigeri katonaság irányításában, a pénzügyekben. 1960 és 2020 között az országban négy sikeres puccs történt (1974, 1996, 1999, 2010), öt államcsíny-kísérlet (1964, 1975, 1976, 1983, 2011), hét alkotmányt fogadtak el, azaz a 2010-es puccs után már a 7. köztársaságot kiáltották ki. A függetlenség hatvan évének több mint egyharmadában katonai uralom volt, az ország északi része pedig 1990 óta minden évtizedben évekre a tuareg lázadók uralma alá került.”
Ezt is ajánljuk a témában
Mohamed Bazoum az alkotmányos rend helyreállítását sürgette az afrikai országban, miközben Niger szomszédjai katonai beavatkozást terveznek a puccsisták ellen.
Nyitókép: NIAMEY, NIGER, AFP