Fukusimai halat evett demonstratívan a japán kormányfő
Kína csütörtökön bejelentette, hogy a fogyasztók egészségével kapcsolatos aggodalmak miatt teljes tilalmat vezet be a japán tengerből származó ételekre.
Megkezdődött a fukusimai atomerőmű hűtővizének Csendes-óceánba vezetése.
„Megoszlanak a vélemények a radiokatív anyagokat tartalmazó hűtővíz környezetre gyakorolt hatásáról, a kínai-japán politikai és kereskedelmi kapcsolatokon azonban biztosan rontani fog a most megkezdett folyamat, miközben a koreai kormány fontosabbnak tartja a viszonyok nemrégiben megkezdett rendezését Japánnal a hűtővíz-vitánál.
Ezt is ajánljuk a témában
Kína csütörtökön bejelentette, hogy a fogyasztók egészségével kapcsolatos aggodalmak miatt teljes tilalmat vezet be a japán tengerből származó ételekre.
2011 márciusában történt a csernobili után a második legsúlyosabbként számon tartott atomerőmű-baleset, amikor is a Richter-skálán 9-es fokozatú csendes-óceáni epicentrumú földrengést cunami követte. Ennek hullámai több mint tíz méter magasra csapva érték el az óceánparti fukusimai erőműkomplexumot. A súlyos károk következtében egy időre leállt a reaktorok hűtése, ezért három reaktor leolvadt. Emiatt, továbbá a reaktorblokkokat érő szerkezeti károk miatt, jelentős mennyiségű radioaktív szennyeződés került az óceánba, a talajba, a talajvízbe, a felszíni vizekbe és a levegőbe.
A balesetet követő vizsgálatok – a természeti katasztrófa ellenére – az emberi felelőtlenség szerepét hangsúlyozták, a nukleáris központot üzemeltető TEPCO vállalatot okolva amiatt, hogy költségcsökkentés céljából elhanyagolta a biztonsági intézkedéseket. A számos probléma közül az egyik például az volt, hogy a cunamiveszélyes térségben túl alacsony volt az erőművet az óceántól elválasztó védőfal. A TEPCO a baleset utáni hetekben ráadásul számos információt is visszatartott a baleset következményeiről. A japán kormány is kénytelen volt elnézést kérni a térségbeli országoktól a késedelmes és nem teljes körű tájékoztatásért.”
Nyitókép: MTI/EPA pool/Majama Kimimasza