„Rémálom” – kényszerleszállást kellett végrehajtania a Szoboszlai csapatát szállító repülőgépnek
Az egyre rosszabb időjárási viszonyok miatt Liverpool helyett Birminghamben landolt a Vörösök gépe.
A „határsértő” repülőgépek között Szu-30-as és J-11-es vadászgépek is voltak.
A kínai légierő 25 repülőgépe lépte át a Tajvani-szoros középvonalát az elmúlt nap folyamán egy hadgyakorlat során – közölte a tajvani védelmi minisztérium vasárnap. A középvonal korábban nem hivatalos határként szolgált Kína és Tajvan között. A „határsértő” repülőgépek között Szu-30-as és J-11-es vadászgépek is voltak.
Tajvani tisztségviselők számítottak rá, hogy Kína újra hadgyakorlatba kezd a sziget körül, miután William Laj tajvani alelnök augusztusban az Egyesült Államokba látogatott. Tajvan szerint Peking arra használja ezeket a műveleteket, hogy megfélemlítse a szavazókat a jövő januári elnökválasztás előtt.
Az elnökjelöltek népszerűségi listáját vezető Laj egy szombaton sugárzott interjúban azt mondta: a 2024-es választás egyben döntés lesz a demokrácia és az autokrácia között. Laj leszögezte: nem Kína dolga eldönteni, hogy ki nyerje a választást, mert ez szembemegy a tajvani demokrácia lényegével. Hozzátette: Pekingnek nincs oka felhajtást csinálni a tajvani vezetők külföldi útjai miatt.
Az álláspontom szerint Tajvan nem része a Kínai Népköztársaságnak” – hangsúlyozta Laj.
Rámutatott: Kína már régóta be akarja kebelezni a szigetet, ez nem új keletű probléma.
Kína saját területe részeként tekint az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező, stratégiai jelentőségű Tajvanra. Az Egyesült Államok szombaton felszólította Kínát, hogy „hagyja abba a katonai, diplomáciai és gazdasági nyomásgyakorlást” Tajvanon. A washingtoni külügyminisztérium hozzátette: továbbra is élénk figyelemmel követi a kínai hadgyakorlatokat.
(MTI)
Nyitóképünk illusztráció: MTI/AP/Hszinhua