Nem tudott kormányt alakítani, bejelentette lemondását a lett miniszterelnök
Döntését azzal indokolta, hogy koalíciós partnerei nem voltak hajlandók az együttműködésre.
Krisjanis Karins amerikai emigráns lettek gyermekeként tért vissza ősei hazájába: az Oroszországgal szemben keményvonalas, jobboldali politikus eddig tartott ki miniszterelnöki tisztségében.
Lemondott a kormányfői pozícióról Krisjanis Karins eddigi lett miniszterelnök. Mint arról lapunk is beszámolt, Karins a kormányt átszervezésébe bukott bele – a koalíciós partnerei ugyanis elutasították a kormány átalakítását.
Karins 1964-ben született az Egyesült Államok-beli Delaware állam Wilmington városában, lett emigráns szülők gyermekeként. Érdekes mellékszál: Joe Biden mostani amerikai elnöknek is ez a szülővárosa és máig a családi otthona, s Delaware állam szenátora volt évtizedeken keresztül.
Ezt is ajánljuk a témában
Döntését azzal indokolta, hogy koalíciós partnerei nem voltak hajlandók az együttműködésre.
A Karins család az amerikai évek alatt is őrizte lett identitását, összejártak a környékbeli lett közösségekkel. Krisjanis Karins 1984-ben tért vissza először az ősök szülőföldjére, de egyébként
Washingtonban is tüntetett a szovjet hatalom ellen.
Nyelvészetet tanult az amerikai egyetemeken, de amikor a kilencvenes években visszatért az immár független Lettországba, egy élelmiszeripari céget gründolt, ami jégkrémet és mirelit élelmiszert gyártott. Az ezredfordulón lépett be a lett politikába, többek között a régimódi bürokratizmussal szembeni ellenérzései miatt.
A konzervatív Új Korszak párt politikusa lett, 2004-től gazdasági miniszterként dolgozott. Karinst 2009-ben az Európai Parlament tagjává választották, amivel így európai ismertséget szerzett. 2019-ben hazaszólította a kötelesség: a 2018 novemberében tartott választás után ő kapta a kormányfői megbízást, 2019 januárjára összehozott egy jobboldali koalíciót, és megkezdte mostanáig tartó kormányzását, amely során tavaly ősszel újabb győzelmet is tudott aratni.
A külpolitikában az Amerikában született Karins mindvégig harcos nyugatos politikus volt.
2021 nyarán, amikor Belarusz és annak nyugati szomszédainak határvidékén migrációs válság alakult ki, Karins a lengyel, litván és észt miniszterelnökökkel együtt azt közölte: Lukasenka belarusz elnök „migránsokat használ a szomszédos országok destabilizálására”.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyrészt különböző árnyalatú jobboldali pártok jutottak be a lett parlamentbe a szombati parlamenti választáson. Győzött az oroszokkal szemben keményvonalas politikát képviselő, Amerikában született miniszterelnök pártja.
Karins kormánya az ukrajnai háború kezdete óta
keményvonalas politikát visz a szomszédos Oroszországgal szemben.
A háború kapcsán Karins 2022 májusában leszögezte: „A béke és biztonság európai és globális biztosítása érdekében Oroszországnak el kell veszítenie ezt a háborút. És Ukrajnának kell nyernie. Ez az egyetlen út ahhoz, hogy visszatérhessünk a békés élethez.”
Karins azt is szorgalmazta, hogy a Balti-tenger körüli országok minimalizálják az Oroszországgal fenntartott gazdasági kapcsolatokat, különös tekintettel az energiaszektorra.
A balti országban
kormányzása alatt döntés született arról, hogy visszaállítják a kötelező katonai szolgálatot,
a döntés háttereként a szomszédos Oroszországgal kialakuló növekvő feszültséget és az ukrajnai háborút jelölték meg.
A rigai kormány a terrorizmus finanszírozásával is vádolta Moszkvát. „Látjuk az orosz erők brutalitását, amely valójában sok esetben az ISIS-re hasonlít, akiket mindig is terrorszervezetnek neveztünk” – mondta tavaly augusztusban Edgars Rinkēvičs lett külügyminiszter.
Riga a háború miatt rendkívüli állapotot vezetett be a lett-orosz határon: Karins kormánya szerint mindez az orosz mozgósítás miatt volt szükséges.
Lettország emellett úgy döntött: nem ad ki humanitárius vízumot a sorozás elől menekülő oroszoknak, sőt általános korlátozást vezetnek be az oroszok beutazására.
A balti országban eközben sorra rombolták le az eddig álló szovjet emlékműveket.
Karins kormányzása alatt a lettek lebontották a rigai szovjet emlékművet, ami a miniszterelnök szerint megszabadította Lettországot a megszállás tartós következményeitől. Arról is döntés született, hogy nem sugározhat tovább egy orosz televízió Lettországban, valamint fokozatosan megszüntetik az orosz nyelvű oktatást az egyébként 23 százalékban oroszok lakta országban.
A minap pedig arról érkeztek hírek, hogy oroszok ezreit deportálja Lettország.
A kis Lettország
fegyverszállításokkal és menekültek befogadásával is segíti Ukrajnát tavaly február óta.
Most azonban Karinsnak saját hatalmának megrendülésével és a lett belpolitika újrarendeződésével kell foglalkoznia. A bukásához vezető út ott kezdődött, amikor a saját liberális-konzervatív Új Egység Pártjával koalícióban kormányzó konzervatív Nemzeti Szövetség és a középjobb Egyesült Lista pártok nem támogatták azt, hogy Karins kibővítse a kormányzatot a Gazdák és Zöldek Szövetségével, valamint a szocdem Progresszívekkel. Úgy tűnik, a másik két koalíciós társnak nem tetszett, hogy népfrontossá alakítaná kormányukat a miniszterelnök.
Mivel a koalíciós társak sem a kormány átalakításához, sem más kormányzati politikához nem járultak már hozzá az utóbbi időszakban, így
Karins miniszterelnök végül bedobta a törülközőt,
mondván: a koalíciós társai a jóléti politikát és a gazdasági növekedést blokkolják a kormányzás akadályoztatásával.
Karins szerint a pártja hamarosan megnevezi jelöltjüket a kormányfői pozícióra, és majd a parlament dönt egy új többségről.
Nyitókép: Dominika Zarzycka / NurPhoto / NurPhoto via AFP