Az amerikai politikus felvetésére, viszont meglehetősen hűvös választ adott Nanaia Mahuta új-zélandi külügyminiszter. „Én pedig a kezdetektől fogva elég világosan kifejtettem Új-Zéland álláspontját az AUKUS-megállapodásokkal kapcsolatban, miszerint
Új-Zéland nem hajlandó kompromisszumot kötni vagy megváltoztatni a nukleáris keretrendszerrel kapcsolatos álláspontját.
Wellington továbbra is elkötelezett a nukleáris anyagoktól mentes Csendes-óceán mellett” – tette hozzá.
Andrew Little új-zélandi védelmi miniszter júniusban ugyanezt a véleményt hangoztatta: Wellington álláspontja a nukleáris fegyverekkel kapcsolatban nagyon határozott, és valószínűleg nem fog változni.
Az ausztrál kormányt viszont úgy tűnik, semmi sem tántorítja el attól, hogy még inkább elköteleződjön az Egyesül Államok érdekei mellett. Az Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján, az éves Egyesült Államok-Ausztrália miniszteri megbeszéléseket (AUSMIN) követően Richard Marles védelmi miniszter a minap bejelentette, hogy
az Egyesült Államok a következő években segít Ausztráliának a rakétagyártás fejlesztésében.
Azt is hozzátette, várhatóan gyakoribbá válnak majd az amerikai tengeralattjárók látogatásai is az ausztrál felségvizeken.
Washington és Canberra azt is közölte, hogy közös hírszerzési központot fognak létrehozni 2024-ben, hogy fokozzák a két ország közötti védelmi együttműködést. A központ tovább erősítené az Ausztrál Védelmi Hírszerző Szervezet és az Egyesült Államok Védelmi Hírszerző Szolgálata közötti, régóta fennálló hírszerzési együttműködést, amely a hivatalos magyarázat szerint az Indo-csendes-óceáni térségben megosztott stratégiai érdekű kérdések elemzésére összpontosít.
A két ország emellett keresni fogja a lehetőségeket az együttműködés további elmélyítésére Indiával, Indonéziával, Japánnal, a Fülöp-szigetekkel és Dél-Koreával – olvasható a nyilatkozatban. Az AUSMIN tárgyalásokkal párhuzamosan továbbá hivatalosan is szolgálatba helyezték az amerikai haditengerészet USS Canberra nevű hadihajóját, amely az első olyan amerikai hadihajó, amelyet Ausztráliában tettek vízre.