Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai elemző, hadtörténész (MCC)
A könyvespolcomról levéve Brzezinski Stratégiai vízió című könyvét, nagy élvezettel láttam neki az újraolvasásának. Brzezinskit – ahogy e sorok íróját is– az aggódás hajtja. Nem a leszólás vagy a fölényeskedés, hanem a jövőért érzett felelősség. Ez a hozzáállás jól látszik a lengyel nemesi gyökerekkel rendelkező, a Nagy Sakktáblában még oroszellenes szellemben író elemző 180 fokos fordulatán, amikor a Vízióban már arról ír, hogy az USA-nak Orosz- és Törökországgal együttműködve kellene befolyását megőriznie a felemelkedő Kínával szemben.
Egy dolgot mindenesetre érdemes kiemelnünk. A jelen világeseményeket látva és értelmezve, ez a hajó már elment.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell törekednünk arra, hogy a felismert hibákat kiküszöböljük.
***
Cikksorozatom előző részeiben bemutattam, hogyan néznek ki az USA stratégiai előnyei és hátrányai Zbigniew Brzezinski, korunk egyik legnagyobb hatású geopolitikai gondolkodója szerint. A harmadik, utolsó cikk témája a világ általa elképzelt ideális állapotában 2025-ben, illetve azon okok bemutatása, amelyek miatt ez az idill végül nem jött létre.
Még olyan nagy formátumú gondolkodóknak is, mint Brzezinski, nagyon nagy bátorság kell, hogy másfél évtizedre előre jósoljanak, ugyanis bármikor bekövetkezhet egy előre nem látott fordulat, egy olyan döntés, amely a feje tetejére állítja a folyamatokat.
Brzezinski Törökország és Oroszország bevonásával tervezett ideális forgatókönyve sem valósult meg,
nem jött létre a „a nagyobb és életképesebb Nyugat” víziója.
Remélhetőleg az utókor feltárja azokat a folyamatokat, amelyek épp az ellenkező hatást váltották ki, és Törökország eltávolodását hozták a Nyugattól. Sőt ezzel egy időben lehetővé tették közeledését régi riválisához – sőt ellenségéhez –, Oroszországhoz.