Retteg a német mainstream: 20 százalék fölé mérték a karanténban lévő AfD-t
A radikális jobboldali párt csak 4 százalékra van lemaradva a CDU-tól, és megelőzi az összes kormánypártot.
Kikerülhet a radikális jobboldali párt az örök karanténból? Mindenesetre nagy felháborodást váltottak ki Friedrich Merz erre utaló kijelentései.
A jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, Friedrich Merz vasárnap kijelentette, pártja önkormányzati szinten együttműködhet az AfD-vel, ami úttörő pillanat lenne a német politikában, és persze azonnali kritikákat váltott ki – írta a Politico. A német pártok régóta elutasítják az együttműködést az általuk „szélsőjobboldalinak” tartott AfD-vel, amely elutasítja a tömeges migrációt, valamint euroszkeptikus álláspontot képvisel.
Ezt is ajánljuk a témában
A radikális jobboldali párt csak 4 százalékra van lemaradva a CDU-tól, és megelőzi az összes kormánypártot.
Az elszigeteltség ellenére az AfD az utóbbi hónapokban az ország második legerősebb pártjává vált.
Merz a ZDF közszolgálati televíziónak adott interjúban arról beszélt, hogy helyi szinten szakítana az AfD-t elutasító állásponttal. „A helyi politika különbözik a tartományi és a szövetségi politikától” – érvelt Merz, amikor az AfD közelmúltbeli kelet-németországi győzelmeiről kérdezték. Az AfD többek között nyerni tudott a thüringiai Sonnebergben, ahol az AfD először nyerte meg a kerületi tanácsi választásokat. A hónap elején, pedig a AfD első ízben nyert polgármester választást a Szász-Anhalt tartományban található Raguhn-Jeßnitzben is.
Ezt is ajánljuk a témában
Robert Sesselman a párt első politikusa, aki járási adminisztrációt vezethet.
„Természetesen ezek demokratikus választások voltak, ezt el kell fogadnunk” – mondta. Merz hozzátette,
meg kell találniuk a módját, hogyan tudnak együttműködni a regionális parlamentben,
a város és a regionális körzet fejlesztése érdekében. Ugyanakkor azt kizárta, hogy CDU bármilyen együttműködést kezdeményezzen az AfD-vel a tartományi, valamint a szövetségi szinten vagy az Európai Parlamentben. „Az AfD nem fog résztvenni egy kormányban” – szögezte le.
A Politico szerint viszont, Merz által használt megfogalmazás, miszerint „a demokratikus választásokat tiszteletben kell tartani”, kiskaput nyit ki az azelőtt, hogy az AfD-vel magasabb szinteken is együttműködjenek, ha a párt további sikereket ér el a jövőben.
Merz megjegyzései persze azonnal heves reakciókat váltottak ki Németországban, hiszen korábban a CDU is határozottan ellenezte az AfD-vel való bármilyen együttműködést. Egyesek szerint a politikus mostani kijelentései a „szélsőjobboldallal” szembeni „tűzfal” felpuhulását jelzi.
Ezt is ajánljuk a témában
De nagy kegyesen nem kezdeményezik a 18 százalékos párt betiltását.
Kai Wegner, Berlin tartomány CDU-s miniszterelnöke a Twitteren határolódott el a párt elnökének megjegyzéseitől. „Az AfD csak az ellenzékiséget és a megosztottságot ismeri. Hol van itt állítólag az együttműködés. A CDU nem tud, nem akar és nem fogy együttműködni egy olyan párttal, amelyen a politikai programja a gyűlölet a megosztás és a kirekesztés” – írt a Wagner.
Sara Nanni, zöldpárti képviselő
a „demokrácia rombológolyójának” nevezte a CDU pártelnökét.
A Politico megjegyzi, hogy Merz megjegyzései tovább ronthatják a már így is gyenge pártelnöki pozícióját. Megkérdőjelezheti azt is, hogy ő lesz-e a párt jelöltje a 2025-ös választásokon.
Ezt is ajánljuk a témában
A cikk szerzője szerint a jobboldali populisták célja a „jogállam demokratikus felszámolása”.
***
Nyitókép: John MACDOUGALL / AFP