Íme 2025 nagy konfliktusai, amelyektől az amerikaiak leginkább tartanak
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
Szerinte a kahovkai gátrobbantásért nem csak a Parlamenttől, de a Tanácstól is kemény szavakat érdemel Oroszország, és atomerőműveket sem szabadna építenie.
Immár hagyományosan nem hiányozhatott az Európai Tanács üléséről Volodimir Zelenszkij beszéde. Az ukrán elnök az európai állam- és kormányfőkhöz intézett beszédében több fontos megállapítást is tett.
Zelenszkij hangsúlyozta: „minél sikeresebbek most a katonáink, annál tovább nem fog Oroszország Ukrajna és egész Európánk számára fenyegetést jelenteni”, ugyanis a sikertelen agressziók a diktatúrákat mindig gyengébbé teszik, és „ez az, amit most épp Oroszországban látunk:
látjuk a gyengeségüket, amelyre oly nagy szükségünk van”.
Jevgenyij Prigozsin sikertelen lázadására utalva elmondta, „minél gyengébb Oroszország, minél inkább félnek főnökei lázadásoktól és felkelésektől, annál inkább félni fognak minket piszkálni. Oroszországot a gyengesége fogja mások számára biztonságossá tenni”.
Zelenszkij megköszönte az EU-nak, hogy a tizenegyedik szankciós csomagban foglalkoztak a szankciók harmadik országokon keresztüli megkerülésének megnehezítésével, és megjegyezte, „ezt a figyelmet meg kellene erősíteni a tizenkettedik EU-s szankciós csomagban”, ugyanis azon rakéták közül, melyeket „az orosz terroristák ma az ukrajnai élet ellen használnak”, sokban „kulcsfontosságú komponensek vannak, melyeket a szabad világban gyártottak vállalatok”, ezt pedig „nem lehet eltűrni”.
Ugyanakkor felpanaszolta, hogy „sajnos vannak dolgok, amelyek nem segítenek nekünk”. Ezeket csak később sorolta fel; először háláját fejezte ki
neked, Charles, neked, Ursula és neked, Roberta”,
hogy döntéseikkel segítettek „megvédeni szabadságunkat és Európát”.
Elsősorban azért volt hálás, hogy Ukrajna Európával bonyolított kereskedelmének és tranzitjának könnyítéseit további egy évvel meghosszabbították, hogy döntést hoztak Ukrajna hosszútávú finanszírozásáról, és hogy „az Európai Parlament mindig elvszerű értékeléseket ad arról, ami történik, ezért azonnal elítélte a kahovkai vízerőmű elleni orosz terrortámadást”.
Ugyanakkor nagyon elégedetlen azzal, hogy az Európai Tanács nem ítélte el érte az oroszokat (értelemszerűen azért, mert nem tudjuk, ők követték-e el – a szerk.), leszögezve: „Fontos, hogy az Európai Tanács is ítélje el ezt a rémséges orosz terrortámadást és ökocídiumot a kahovkai vízerőműnél”. Szerinte ez azért fontos, mert „ha nincs erős reakció az európai vezetőktől és országoktól a kahovkai vízerőműnél elkövetett orosz bűnre, az arrogánsabbá teheti az orosz terroristákat a zaporizsjai atomerőmű kapcsán”.
Zelenszkij alig burkoltan Magyarországnak is üzent, amikor úgy fogalmazott: „Destruktív, hogy Oroszország sugárzási zsarolásra használ egy atomerőművet, és eközben új nukleáris egységek építéséről tárgyal EU-tagállamokkal”.
Hogy bízhatnánk egy terrorista államra atomblokkok építését?
Bocsánat, de ez költői kérdés” – vélekedett az ukrán elnök.
Nyitókép: STR / NurPhoto / NurPhoto via AFP