Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
Hatalmas költségvetési hiányra figyelmeztet jövőre Szerhij Marcsenko.
Ukrajnának külföldi segítségre van szüksége ahhoz, hogy 2024-ben egyensúlyba hozza költségvetését – jelentette ki csütörtökön Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter. A tárcavezető felszólította partnereit, köztük az Egyesült Államokat, hogy „lépjenek közbe” – írta a Politico. A lap hozzátette, a háború sújtotta ország abban bízik, hogy idén egyensúlyba hozza a költségvetést, nagyrészt az EU, az Egyesült Államok, a Nemzetközi Valutaalap és más adományozók támogatásának köszönhetően.
Azonban Marcsenko felhívta arra a figyelmet, hogy még ennél is több külső finanszírozásra van szüksége.
Jövőre is arra számítunk, hogy más nemzetek is beszállnak, és fedezik a kiadásainkat, és segítenek nekünk fedezni a költségvetési hiányt”
– nyilatkozta az ukrán pénzügyminiszter a Politiconak, Londonban a Ukrajna Helyreállítása konferencián.
A partnerek már jelentkeznek. Az IMF márciusban megállapodott Kijevvel egy 15,6 milliárd dolláros programról, amelynek célja a makrogazdasági stabilitás biztosítása. Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, kedden az Európai Bizottság 50 milliárd eurós segélycsomagot javasolt Ukrajnának 2027-ig. Az EU szerint ez fedezné Ukrajna költségvetési és sürgős újjáépítési szükségleteinek 45 százalékát, amely a becslések szerint 110 milliárd dollárra rúg.
Bár ez egy nagyon jó jel, nem fogja megszüntetni a hiányt”
– mondta Marcsenko. „Ezért kell felhívnunk [más] kulcsfontosságú partnereink, például az Egyesült Államok figyelmét. Nekik is közbe kellene lépniük, és legalább középtávú könnyítést kellene nyújtaniuk nekünk” – hangsúlyozta az ukrán politikus.
Marcsenkoarra is kitért, hogy még ha a jelenleg zajló ellentámadás lehetővé is teszi Ukrajnának, hogy katonai előnyöket érjen el, vagy akár győzelmet arasson, „a béke nem lesz olcsó”.
Óriási hiány lesz,
mert még ha arra számítunk is, hogy csökkenni fog a [katonai hadjáratra] fordított összeg, de a szociális és humanitárius szükségletek óriásiak lesznek” – szögezte le a tárcavezető.
***
Nyitókép: WPA POOL / GETTY IMAGES EUROPE / GETTY IMAGES VIA AFP