Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
A Covid előtt mintegy 75 millió ember vallotta magát az LMBTQ-közösséghez tartozónak a távol-keleti országban.
Míg szerte a világon a pride-hónap alkalmából ünnepségeket tartottak és tartanak, Kínában nem voltak nagyobb LMBTQ-rendezvények. Az ország legnagyobb pride-rendezvényét 2021-ben felfüggesztették – írta a BBC.
A szervező ShanghaiPride nevű csoport 2021-ben azt közölte,
„lemondják az összes közelgő rendezvényüket, és szünetet tartanak”.
A BBC ennek kapcsán ismertette, a politikai tiltakozásokban részt vevő emberek Kínában gyakran büntetésre számíthatnak, ezért a ShanghaiPride a felvonulások helyett táncpartikat, közösségi futásokat és filmvetítéseket szervezett a városban.
Mostanra már csak néhány alacsony profilú esemény áll az LMBTQ-közösség rendelkezésére, mint például a „voguing bálok”, ahol a táncosok modellpózok által inspirált mozdulatokat hajtanak végre – tette hozzá a lap.
Azonban nemcsak a ShanghaiPride tevékenysége szűkült be az utóbbi években. Más LMBTQ-szervezetek teljesen meg is szűntek az országban, a kormány pedig megpróbál minden fronton „megszabadulni a közösségtől”.
A BBC példaként a WeChat applikációt is említette, amely Kína egyik leggyakrabban használt kommunikációs appja és közösségimédia-felülete. Ebből az alkalmazásból két évvel ezelőtt hirtelen eltűntek az LMBTQ-témával foglalkozó felhasználói fiókok, tavaly pedig elérhetetlenné vált az országban a Grindr, az egyik legismertebb homoszexuális társkereső.
Több szervezet vezetői ezek miatt is inkább külföldre menekültek, hogy elkerüljék a letartóztatást. A rendőrség azonban nem csak őket, de a családtagjaikat és barátaikat is zaklatja – sorolta a hírportál.
Egy aktivista szerint a Covid-járvány előtt Kínában meglepően jó volt az LMBTQ-közösség helyzete, szabadon szervezhettek eseményeket, kifejthették a véleményüket, és pereket is nyertek. „Azt hiszem, túl hangosak voltunk” – jegyezte meg az informátor. 2019-ben egy felmérés szerint a kínai lakosság öt százaléka, mintegy 75 millió ember vallotta magát az LMBTQ közösséghez tartozónak – hívta fel a figyelmet a lap.
A folyamatot a koronavírus-járvány törte meg. 2021-ben az Oktatásügyi Minisztérium közleményben utasította az iskolákat, hogy szervezzenek „férfiasabb” testnevelési gyakorlatokat a fiúk számára, mert a kínai férfiak „elnőiesedtek”.
Nyitókép: Yuan kejia / Imaginechina / Imaginechina via AFP