Az Európai Unió Bíróságának csütörtöki ítélete szerint Magyarország megsértette az uniós kötelezettségeit a menekültügyi szabályozással. Az uniós bíróság kimondta,
nem felel meg az EU-s jognak az a gyakorlat, hogy a menedékkérelmekre vonatkozó szándéknyilatkozatokat csak a belgrádi vagy a kijevi nagykövetségen lehet beadni
– számolt be a hirado.hu.
A lap felidézte, a kormány a 2015-ös a migrációs krízis hatására vezette be a tranzitzónákat, amit az Európai Bíróság 2020 decemberében jogsértőnek ítélt. Emiatt vezették be, hogy a menedékkérelmek beadása előtt a kijevi vagy belgrádi magyar nagykövetségen kell előzetes szándéknyilatkozatot tenni, a magyar hatóságok pedig csak ezután adhatnak beutazási engedélyt a tényleges menedékkérelem beadására.
Az EB megállapítása szerint ez azonban a gyakorlat megsérti többek között az EU nemzetközi védelemről szóló irányelveit, ezért kötelezettségszegési eljárást indított. Ez az eljárás zárult most le, az uniós bíróság döntésével.
Nem igazolható a Bíróság szerint a közegészség védelmére irányuló cél sem
Az Európai Bíróság a szándéknyilatkozat előzetes megtételére vonatkozó feltételt bírálta, s úgy határozott, hogy a szóban forgó szabályozás megfosztja az érintett harmadik országbeli állampolgárokat (vagy hontalan személyeket) a menedékjog Magyarországon történő kérelmezéséhez való, az Európai Unió Alapjogi Chartájában biztosított joguk hatékony gyakorlásától.
Nem igazolható továbbá a bíróság szerint a magyar kormány által felvázolt, a közegészség védelmére irányuló cél sem – ismertette a hirado.hu.
***
Nyitókép: MTI/EPA/Toms Kalnins