Nem csupán Donald Trump visszatéréséről döntöttek az Egyesült Államokban
A kérdés nem csupán politikai, hanem kulturális és gazdasági szinten is kihívásokat jelent.
Az elmúlt időszakban egyre világosabban kirajzolódtak az új amerikai-kínai hidegháború körvonalai, de úgy látszik, hogy az USA fenn akarja tartani a kapcsolatokat az ázsiai óriással.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap Pekingben kezdte meg a tárgyalásokat magas rangú kínai tisztviselőkkel egy nagy jelentőségű látogatás keretében,
Blinken öt év után az első amerikai külügyminiszter, aki Kínába utazott, és a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki ilyen küldetést hajtott végre Joe Biden elnök 2021 eleji hivatalba lépése óta.
Egyik kormány tisztviselői sem tették magasra a lécet a látogatással kapcsolatban. A CNN szerint egy magas rangú külügyminisztériumi tisztviselő a hét elején újságíróknak azt mondta, hogy nem számítanak átütő eredményekre.
Amerikai oldalról is már korábban megkezdték a közvélemény puhítását. Az amerikai tisztviselők úgy keretezik az utazást, mint egy erőfeszítést, hogy visszatérjenek a normális kommunikációs csatornákhoz Kínával annak érdekében, hogy elkerüljék a konfliktust a két nagyhatalom között.
„Ezen az úton azon dolgozunk, hogy valóban továbbvigyük azt, amiben Biden elnök és Hszi Csin-ping elnök tavaly év végén Balin megállapodott; ami az volt, hogy tartós, rendszeres kommunikációs vonalakat hozzunk létre kormányaink felső szintjein. Pontosan azért, hogy megbizonyosodhassunk:
a lehető legvilágosabban kommunikálunk, hogy elkerüljük a félreértéseket”
– mondta Blinken pénteken távozása előtt.
Egy magas rangú katonai tisztségviselő szerint az elsődleges cél a közvetlen katonai kommunikáció helyreállítása. Az első nap Csin Kang kínai külügyminiszterrel való találkozóval kezdődött, aki hat hónappal ezelőtt vette át a posztot, miután befejezte pályafutását Peking washingtoni nagyköveteként.
Blinken és Csin vasárnap délután kezet ráztak az újságírók előtt a Diaoyutai State Guesthouse-ban, ami az első személyes találkozójuk jelenlegi pozíciójukban. A hírek szerint a két tisztviselő angolul rövid és kellemes beszélgetéseket folytatott. Azonban érdekes az is, hogy sem Blinken, sem Csin nem beszélt újságírókkal a tárgyalások során.
A találkozón részt vevő amerikai tisztviselők között van Daniel Kritenbrink kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes és Nicholas Burns, az Egyesült Államok kínai nagykövete. A kínai oldalon Csint is kísérték más külügyminisztériumi tisztviselők, köztük Hua Chunying külügyminiszter-helyettes.
Remélem, hogy ez a találkozó segíthet visszaterelni a kínai-amerikai kapcsolatokat arra az útra, amiben a két elnök Balin megállapodott”
– írta Hua a Twitteren, miután megkezdődtek a tárgyalások.
Biden és Hszi a tavaly novemberi indonéziai csúcstalálkozón találkozott először személyesen, elnökként. Blinken látogatása azonban nem ér véget, hétfőn Blinken egy jelentős szereplővel, Vang Ji államtanácsossal fog találkozni, valamint kerekasztal-beszélgetést folytat amerikai cserediákokkal és üzleti vezetőkkel.
***
Nyitókép: Susan Walsh / POOL / AFP