Olvasom a Telex-en, hogy „a magyarok fele olyan településen él, ahol a jövedelem nem éri el az országos átlagot”. Zseniális
Egyes statisztikai állítások elsőre meghökkentőek, ám valójában triviális matematikai tények.
Tiszteletben kell tartani a munkavállalók vallási meggyőződéseit – döntött a konzervatív többségű testület.
Az angolszász precedensjognak megfelelően egy pennsylvaniai keresztény postás ügyéből vezette le az amerikai Legfelsőbb Bíróság, hogy a munkaadóknak tiszteletben kell tartaniuk a munkavállalók vallási meggyőződéseit – írja a Politico.
Az ügy onnan indult, hogy egy a szigorú konzervatív és keresztény életmódjukról ismert amishok vidékén dolgozó pennsylvaniai postásnak, Gerald Groffnak feladatul adták, hogy az Amazon csomagjait vasárnap is ki kell szállítani. A postás ezt elutasította,
A U.S. Postal Service megpróbálta megoldani a postás helyettesítését vasárnaponként, de volt, amikor neki kellett volna mindenképp dolgoznia – de ő így sem volt hajlandó vasárnaponként dolgozni.
Végül kilépett a vállalattól – és pert indított vallási diszkrimináció miatt.
Az ügy aztán az amerikai Legfelsőbb Bíróságig jutott, ahol aztán az egyébként konzervatív többséggel és liberális kisebbséggel rendelkező testület egyhangú döntést hozott,
és ebbéli kéréseikre figyelemmel kell lenni. A döntés értelmében ha e kérésük figyelembe vétele csak „kisebb költségeket” jelent a munkáltatóknak, akkor azt el kell fogadni.
A Politico szerint ilyen kérések vonatkozhatnak például a keresztény vasárnapra, a zsidó sabbathra, vagy épp a déli imádkozásra. De beleférnek a ruházkodással vagy a vallási szimbólumok viselésével kapcsolatos kérések is.
Gerald Groff a döntés kapcsán azt nyilatkozta: „Remélem, hogy ez az ítélet másoknak is megengedi, hogy a meggyőződéseik szerint élhetnek, anélkül, hogy a munkájuk elvesztésétől félnének a hitük megvallása miatt”.
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság egyébként most döntött arról is,
amik az elmúlt években előnybe hozták a színes bőrű diákokat a velük azonos szinten vagy akár jobban teljesítő fehér diákokkal szemben.
Nyitóképen: az amerikai Legfelsőbb Bíróság épülete (Allison Bailey / NurPhoto / NurPhoto via AFP)