ami gazdasági válsághelyzethez vezetett.
Bár az ország lakosságának 70 százaléka 30 év alatti, mégsem tudják kihasználni a rendelkezésre álló munkaerőt. A fiatalok 50 százaléka munkanélküli. Az elmúlt évek másik gazdasági tragédiája, hogy a külföldről érkező legnagyobb bevételek alapjául szolgáló olajkitermelés jelentősen visszaesett.
Választási kampányában Tinubu a hazai termelés fellendítését, munkahelyteremtést, valamint az olajbevételektől való függőség csökkentését ígérte. Idővel eldől, hogy ezek közül mit fog ténylegesen megvalósítani.
A megválasztástól a beiktatásig – A közfelháborodás ellenére mégiscsak beiktatták az új elnököt
A február 25-i elnökválasztást
nem csak Tinubu ellenfelei, de több külső megfigyelő is átláthatatlannak minősítette,
és többekben felmerült a csalás lehetősége.
A választáson harmadik helyen végző munkáspárti jelölt, Peter Obi nemcsak, hogy csalással vádolta a korábban is kormányon lévő APC pártot, de a választási eredmények kihirdetése után arról beszélt, hogy ő a valódi győztes, és igazságot fog szolgáltatni az ország lakosainak.
„Minden békés jogi intézkedést meg fogunk ragadni, hogy felülvizsgáljuk az eredményt. Megnyertük a választást, és ezt be is fogjuk bizonyítani a nigériaiaknak" – nyilatkozta a vesztes jelölt. Kijelentette, a választások előtt reménykedett, hogy tisztességes, demokratikus módon fog zajlani a szavazás, de végül ennek az ellenkezője bizonyosodott be.
„Ez a választás nem felelt meg a szabad, átlátható, hiteles és tisztességes választásoktól elvárt minimális normáknak" – mondta, és hozzátette: „Nigéria valaha volt egyik legvitatottabb választásaként fog bevonulni a történelembe ez a mostani. Nigéria jó és keményen dolgozó népét átverték az állítólagos vezetőink, akikben megbíztak" – mondta.
Bár Obiból kétségkívül a vesztesek csalódottsága is szólt, az Európai Unió – amely megfigyelő delegációt küldött a választásra – szintén átláthatatlannak minősítette annak lefolyását.
A száraz tények pedig szintén nem a győztes jelölt oldalán állnak.
A rekord alacsony érvényes szavazatok száma is azt mutatja, hogy valami nagyon nem volt rendben. A Nemzeti Független Választóbizottság nyilvántartása szerint az országban 93 millióan regisztráltak a választásra, de közülük csak 87 millióan kaptak szavazókártyát, ami nélkül nem lehet voksolni. A szavazatok összeszámolása után pedig mindössze 24 millió érvényes szavazatot regisztráltak, ami 26 százalékos részvételi arányt mutat. Ez jóval alacsonyabb, mint az előző választáson, igaz, akkor is csak a választópolgárok harmada élt a szavazáshoz való jogával.