Számos közvélemény-kutatás szerint – nem meglepő módon – a déli országrész teljes mértékben Obi mellett áll, hiszen Dél-Nigériának döntő többségében keresztény lakossága van, ám ami érdekességnek számít, az az, hogy még a muszlimok által lakott középső északi területeken is őt választhatják Tinubu és Abubakar helyett.
A két domináns párt ugyanakkor már jól bejáratott szavazatvásárlási mechanizmust működtet.
Azok számára, akik éhbérért dolgoznak és például soha nem láttak egyben 10 000 nairát (kb. 7 800 forint), ez nagy dolog és sokan el is fogadják a felajánlott pénzösszegeket egy megfelelő helyre tett ikszért cserébe.
Az ország gazdasági stabilitásra és békére vágyik
A választások kapcsán a kulcskérdés az volt, hogy melyik jelölt tudja legsikeresebben megszólítani a fiatalok tömegeit. Nigéria rendelkezik Afrika legnagyobb gazdaságával, emiatt a dinamikusan fejlődő, innovációra építő munkahelyek létrehozása, minél több gyermek beiskolázása és az egészségügyi rendszer fejlesztése már jó kiindulópont lenne ahhoz, hogy az ország a kontinens egyik prosperáló mintaországává váljon.
Ehhez azonban az kell, hogy a mindenkori vezetőknek a jövő generációiba kell fektetniük és olyan környezetet kell teremteniük számukra, amelyben ez a hatalmas emberi erőforrás optimálisan hasznosul.
A választásnak tehát nemcsak a jelen szempontjából van súlya, hanem az ország jövőjére is komoly hatást gyakorol, hogy ki győz.
A hatalmas népességű országban vasárnap este kezdenek beérkezni a szavazatok – a következő napokban kiderül, hogyan alakultak az erőviszonyok.
Nigéria elég nagy ahhoz, hogy saját sikere vagy kudarca révén megváltoztassa az egész régió sorsát.
Összeomlása – akár lassú mozgás, akár hirtelen összeomlás révén – minden regionális szomszédját elsüllyesztheti. Az esetlegesen elvesztett emberek száma, legyen szó magasan képzett emigránsokról vagy kétségbeesett menekültekről, elegendő lehet ahhoz, hogy Európa egyensúlyát megbillentse a munkaerőpiacok és a bevándorlási válságok tekintetében. Más szavakkal, a nigériai választás globális esemény – még akkor is, ha a világ ezt aligha tudja.
Fotó: választók Nigéria fővárosában, Abujában (Olukayode Jaiyeola / NurPhoto / NurPhoto via AFP)