Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
A biztonságpolitikai szakértő szerint a pilótaképzéssel is az történt, mint a tankokkal: „miközben a Nyugat tiltakozott, valahol igent mondott.”
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő nemrég arról beszélt az ATV műsorában, hogy mi is az a vadászgép-koalíció és miben „füllent” a Nyugat a pilótaképzés kapcsán.
A szakértő elmondta, hogy a most formálódó hadjáratban szükség lenne arra, hogy Ukrajna légi támogatást tudjon nyújtani a szárazföldi haderejének. Tarjányi felhívta arra is a figyelmet, hogy a légi fölényt Oroszország nem vívta ki, „de közvetlenül a frontvonalon olyan erős támadásokra lenne képes, amivel számolni kell stratégiai oldalról Ukrajna vezetésének”.
Tarjányi ezután felidézte, hogy már tavaly volt olyan felvetés az ukrán erők részéről, hogy szeretnének F-16-os bombázókat és vadászrepülőket kapni a Nyugattól. „Megint klasszikusan az történt, mint a háborúban többször, hogy
a Nyugat első lépésben azt mondta, hogy nem.
Nem adnak semmi ilyen támogatást, mert az egy vörös vonal lenne” – hangsúlyozta a szakértő.
Majd arról beszélt, hogy miközben a Nyugat ezt kommunikálta, elindult a pilótaképzés az Egyesült Államokban, majd Nagy-Britanniában. Sőt kiderült, hogy Franciaország és Dánia is csatlakozna – fűzte hozzá.
Ezt követően arról is szólt, hogy azt hónapokban mérik, mire egy orosz technológián „edződött” jó pilótát átképeznek F16-osra. Tarjányi leszögezte, hogy
„miközben a Nyugat tiltakozott, valahol igent mondott.
Ugyanez történt a HIMARS-rendszereknél. (...) Titokban történt egy bólintás”.
A szakértő végül elmondta, szerinte nyár közepére összeállhat egy a Leopard-koalícióhoz hasonló vadászgép-koalíció. „Nagy-Britannia és Hollandia arról beszélgethet, hogy mi lenne, ha F-16-os vadászgépeket adnának valami úton-módon” – mondta el a műsorban.
A vonatkozó videórészletet alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Képernyőfotó
***