Az uniós törvényhozók egy csoportja budapesti látogatásán kétségeket fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy szerintük Magyarország készen áll-e a befagyasztott uniós pénzek fogadására – írja a Politico.
„Válasz nélkül maradtak az állami számvevőszékhez intézett kérdéseink a visszaélésekkel, a pályázatok manipulálásával, a költségvetési elszámolások megbízhatóságával, a csalási ügyek ügyészségnek történő bejelentésével kapcsolatban” – mondta Monika Hohlmeier, a parlament költségvetési ellenőrző bizottságának elnöke.
A háromnapos látogatás végén az európai törvényhozók dicsérték Magyarország előrelépését egyes jogállamisági kérdésekben, de
több hiányosságra is rámutattak, amelyeket továbbítani fognak a Bizottságnak.
Hohlmeier, a német jobbközép európai parlamenti képviselő azzal vádolta a magyar kormányt, hogy a közbeszerzési pályázatokat baráti vállalkozásoknak adja át, miközben olyan intézkedésekkel, mint a különadók és az utolsó pillanatban hozott sürgősségi jogszabályok, aláássa a versenyt – írja a brüsszeli lap.
„Hadd emlékeztessem Önöket, hogy Magyarország az EU egységes piacának tagja, és az egységes piacon nem lehet megkülönböztetni a vállalatokat, mindenkinek ugyanazokkal a jogokkal és kötelezettségekkel kell rendelkeznie” – tette hozzá Hohlmeier.
A képviselők mindazonáltal méltatták Magyarországnak az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítésére tett erőfeszítéseit, és üdvözölték az ország új korrupcióellenes szervének, az Integritás Hatóságnak a létrehozását. Az uniós tisztviselők szerint az igazságügyi reform lehetővé teheti Magyarország számára, hogy felszabadítsa a kohéziós források mintegy 13 milliárd eurónyi összegét – olvasható a Politico cikkében.
Nyitókép: Monika Hohlmeier Facebook-oldala