Nehéz szülés volt: áldását adta az Európai Parlament Von der Leyen új bizottságára
December elején hivatalba léphetnek az új biztosok.
Hatvanhét jobboldali, konzervatív uniós parlamenti képviselő állt ki Magyarország mellett.
A Fidesz EP-képviselőinek oldalán tette közzé azt a levelet, amelyet az európai parlamenti képviselők az Európai Bizottság elnökéhez és biztosaihoz intéztek.
A levélben felidézték, hogy a napokban az Európai Parlament öt frakciójának vezetői levelet intéztek a Bizottsághoz és a biztosokhoz, amelyben „ismételten súlyos valótlanságokat állítva kifejezték aggodalmukat egyes magyarországi jogalkotási fejlemények ügyében”.
Mint fogalmaztak, „a levélben annak a politikai elvárásuknak adtak hangot”, hogy – egyes Magyarországon tervezett jogszabálymódosításokat ürügyként megemlítve – a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásaihoz
„Tekintettel az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló 2020/2092/EU rendelet 8. cikkére, az Európai Bizottságnak csupán tájékoztatási kötelezettsége van az Európai Parlament felé a javasolt intézkedésekről, így az Európai Parlament frakcióvezetőinek követelései semmilyen módon nem értelmezhetők a kondicionalitási eljárás részeként” – hívták fel a figyelmet
„A jogbiztonság és az intézmények kiszámítható működése a jogállamiság legfontosabb követelményei közé tartoznak. Az Európai Parlament frakcióvezetőinek beavatkozása egy, a hatáskörükbe nem tartozó ügybe ily módon ezen általános jogelvek érvényesülését veszélyezteti” – hangsúlyozták a képviselők.
„Határozottan elvárjuk, hogy
az Európai Bizottság tartsa magát a Rendeletben foglalt eljárási rendhez és utasítsa vissza az Európai Parlament beavatkozási kísérletét,
amely az Európai Bizottságot akarja befolyásolni annak érdekében, hogy politikai álláspontjának megfelelő döntést hozzon” – zárták a levelet.
Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője az MTI-nek azt nyilatkozta, hatvanhét jobboldali, konzervatív uniós parlamenti képviselő kiállt Magyarország mellett, és az Európai Bizottságnak címzett levelében felszólította a testületet, hogy ne engedjen az Európai Parlament zsarolásának és nyomásgyakorlásának.
Gál kijelentette, hogy Magyarország megállapodásra jutott az Európai Bizottsággal, vállalt kötelezettségeiknek eleget tett,
így ezt követően elhárul minden akadály annak az útjából, hogy Magyarországnak hozzájusson az európai uniós fejlesztési forrásokhoz. Azonban - tette hozzá - az európai baloldal ezt meg akarja akadályozni, és azért zsarolják az Európai Bizottságot, hogy továbbra is politikai elvárásokat fogalmazzon meg Magyarországgal kapcsolatban.
„Bele akarnak minket kényszeríteni az ukrajnai háborúba, de mi, magyarok a béke mellett köteleződtünk el. Ezen nem kívánunk változtatni, ahogy migrációt és a genderideológiai őrületet elutasító álláspontunkon sem” – húzta alá Deutsch Tamás.
Mint mondta,
„az európai baloldal a magyar dollárbaloldallal karöltve, a létező összes eszközzel és módszerrel támad Magyarországra”.
Ezt szolgálta az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának magyarországi látogatása és vizsgálata, amikor már jó előre tudható rágalmaikat fogalmazták meg, továbbá az újabb hetes cikkely szerinti meghallgatás kedden a Tanácsban, ezt a célt szolgálja a szerdai uniós parlamenti vita, amely a magyar uniós elnökséget érinti – mutatott rá.
A képviselő szerint az európai baloldal számára másodlagos, mit írnak elő a jogszabályok,
„Azt akarják, hogy Magyarország más irányba haladjon, mint amiről a magyar polgárok döntöttek. Újabb és újabb ötletekkel állnak elő, hogy hogyan lehessen további eszközökkel, még újabb témák megjelölésével fokozni a politikai zsarolást” – hívta fel a figyelmet Deutsch Tamás.
MTI/Mandiner
Nyitókép: Philipp von Ditfurth / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
***
***