Kína és Elon Musk csatája az űrért – ez a műholdhálózat, amely felboríthatja a világ rendjét
A Starlink projekt technológiai áttörésnek tűnik, de Kína szerint komoly nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent.
Amíg az Egyesült Államok a G7 csúcson szigetelné el az ázsiai szövetségeseivel Kínát, addig Peking belső-ázsiai kapcsolatait építi.
Csütörtökön Kaszim-Jomart Tokajev kazah, Szadir Dzsaparov kirgiz, Emomali Rahmon tádzsik és Szerdar Berdimuhamedov türkmén elnök, valamint Shavkat Mirzijojev üzbegisztáni államfő Kínába érkeztek, hogy kétoldalú tárgyalásokat folytassanak Hszi Csin-ping kínai elnökkel.
Az északnyugat-kínai Senhszi tartományának fővárosában, Hszianban folyó kétnapos csúcstalálkozó
ahol nyugati országok vezetőinek egyik fő témája a Kína elleni fellépés lesz. Az első kínai-közép-ázsiai vezetői csúcstalálkozót tavaly a Covid-járvány miatt online tartották. A mostani csúcstalálkozó helyszíne is szimbolikus, mivel Hszian központi szerepet játszott a Közép-Ázsiát átszelő ősi Selyemút kereskedelmi útvonalon.
Ennek diplomáciai és stratégiai jelentőségét nem lehet alábecsülni: Hszi várhatóan olyan vezetőként fogja magát pozicionálni, aki képes előmozdítani a globális fejlődést és békét, szembeállítva magát az amerikai politikával.
Komoly versenyfutás folyik az Egyesült Államok és Kína között a térség megnyeréséért. Az év elején Antony Blinken amerikai külügyminiszter Kazahsztán és Üzbegisztán fővárosaiba látogatott el, hogy beruházásokat ösztönözzön és politikai reformokat szorgalmazzon. Blinken elmondta, hogy amerikai vállalatok 1991 óra 50 milliárd dollárt fektettek be az országba. Ugyanakkor jól látható Kína előnye az Egyesült Államokkal szemben, ha figyelembe vesszük, hogy
a kazah-kínai kereskedelem csak tavaly 31 milliárd dollárt tett ki.
Ezt követte Kirgizisztán 15,5 milliárd dollárral, Türkmenisztán 11,2 milliárd dollárral, Üzbegisztán 9,8 milliárd dollárral és Tádzsikisztán 2 milliárd dollárral.
Várhatóan kiemelt figyelmet fog kapni a térségben folyó két legjelentősebb beruházás: a Kínát Kirgizisztánnal és Üzbegisztánnal összekötő vasútvonal, valamint a Türkmenisztánból induló földgázvezeték megépítése. A Hszianban tartott csúcstalálkozót követően Peking várhatóan új vízummegállapodásokat fog kötni a térség többi országával. Jelenleg Kazahsztánnal és Üzbegisztánnal van megállapodás vízummentességről.
Másik fontos kérdés lesz a gazdaság mellett a térség stabilitása is. Az ukrajnai háború kitörését megelőzően elsősorban Oroszország biztosította a biztonságot a térség számára, hiszen jelentős haderőt állomásoztat több országban is, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete keretén belül. A háború elhúzódása miatt viszont
hogy Ukrajna mellett más kevésbé létfontosságú térségre is ugyanúgy koncentráljon, mint korábban.
Kína ezt arra használná ki, hogy ezen a területen is növelje befolyását. Pekingnek saját biztonságának fenntartása érdekében is fontos, hogy stabil maradjon a térség, amely határos a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területtel is, ahol jelentős muszlim kisebbség él. Ugyanakkor nem várható, hogy Kína komolyabb katonai kontingenseket telepítsen Közép-Ázsiába.
A találkozó arra is jó lehet, hogy végleg lezárja azt a diplomáciai botrányt, amelyet Kína párizsi nagykövetének kijelentése okozott, amikor is kétségbe vonta a volt szovjet tagköztársaságok szuverenitását. Peking az esetet követően hangsúlyozta, hogy elismerik a volt szovjet tagköztársaságok szuverenitását.
Nyitókép: Getty Images