Arccal a betonba: teljesen irreális tervet szövöget Zelenszkij
Bemutatta az ukrán parlamentnek az ország ellenállóképességi tervét, a hadielemzők hangosan felnevettek.
Franciaországtól Izraelig, Ukrajnától Olaszországig sok helyen kerültek vezető politikusok bíróság elé – legtöbbjükkel aztán elnézőek voltak az ítélethozók.
A héten precedenst teremtettek az Egyesült Államokban azzal, hogy úgy döntöttek, vádat emelnek Donald Trump, az ország korábbi, 45. elnöke ellen. Akinek bíróság elé is kellett állnia. Trump így az első olyan volt amerikai elnök, aki ellen büntetőjogi vádakkal indítottak eljárást, de messze nem ő az első politikai vezető a világon, aki bíróság elé kerül.
Az alábbi gyűjtésben bemutatunk néhány volt elnököt és volt miniszterelnököket, akiknek szintén meg kellett járniuk a tárgyalótermet, sőt néhányan még börtönbe is kerültek.
Nicolas Sarkozyt, korábbi francia államfőt 2021. március 1-jén találták bűnösnek korrupcióban, és három év börtönbüntetésre ítélték, miután egy párizsi bíróság szerint hivatali ideje alatt megpróbált törvénytelenül befolyásolni egy bírót. Az ítélet szerint a korábbi államfő visszaélt hatáskörével, amikor megkért egy befolyásos bírót, hogy szerezzen meg számára fontos zárolt dokumentumokat, más korrupciós ügyeivel kapcsolatban és cserébe
A Sarkozy-ítélet három évéből kettőt felfüggesztettek, a harmadik évet börtönben kellene leülnie, de mivel fellebbezett a volt elnök, így egyelőre annak végrehajtása is fel van függesztve.
De nem Sarkozy volt az egyetlen francia köztársasági elnök, akinek bíróság elé kellett állnia. Jacques Chirac egykori elnököt is korrupcióval vádoltak meg, többek között azzal, hogy közpénzből fizette a pártjának dolgozó embereket. Igaz az ügyek mg akkor történetek, amikor 1977 és 1995 között Párizs főpolgármestere volt. Chiracot végül két év felfüggesztett börtönre ítélték 2011-ben. Ezzel ő lett az első volt francia államfő, akit elítéltek Philippe Petain marsall, a háborús Vichy-rezsim vezetője óta, akit a nácikkal való együttműködésért került bíróság elé. A volt elnök 2019-ben hunyt el 87 éves korában.
Megvádolt politikusokban Ukrajna nem szenved hiányt: Petro Porosenko volt elnököt is megvádolták hazaárulással amiatt, hogy állítólag donbaszi széncsempészetben vett részt. A milliárdos üzletember vagyonát a nyomozás részeként már befagyasztották. Ha elítélik, akár 15 év börtönbüntetés is várhat rá, egyelőre viszont szabadlábon védekezhet. A volt elnök és
és azzal vádolják, hogy politikai megosztottságot szít a nehéz helyzetben lévő országban.
Ehud Olmert 2006 és 2009 között volt Izrael miniszterelnöke, aki ellen szintén korrupció miatt emeltek vádat amiatt, hogy állítólagosan részt vett egy ingatlan-panamában. A bűnösségét nem sikerült teljes mértékben bizonyítani, így végül az eredetihez képest enyhébb ítéletet kapott, végül 2015-ben 18 hónap börtönbüntetésre ítélték.
Izrael volt államelnökét, Móse Kacavot, aki 2000 és 2007 között töltötte be a tisztséget, 2011-ben ítélték el: ő nem korrupciós bűncselekmények miatt, hanem szexuális zaklatásokért kapott 7 év börtönbüntetést.
Érdekes tény, hogy ezzel megtörtént az, hogy
Európában az egyik legismertebb bíróságjáró politikus Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök. Berlusconit több ügyben is bíróság elé állították az olasz bíróságok, az ellene felhozott vádak között szerepelt megvesztegetés, adócsalás és az, hogy kiskorú prostituálttal létesített szexuális kapcsolatot.
A politikust 2013-ban végül egy évre elítélték adócsalás miatt, valamint hat évre a közhivataloktól is eltiltották. Az úgynevezett „bunga bunga” partikkal kapcsolatos ügyben, az úgynevezett „Ruby-perben” viszont felmentették bűncselekmény hiányában. Berlusconi
De nem az első olasz miniszterelnök, akit bűncselekmény miatt elítéltek. A szocialista Bettino Craxi, aki egyébként segített Berlusconinak felépíteni a médiabirodalmát, 1994-ben menekült el az országból, hogy elkerülje a felelősségre vonást egy korrupciós perben, és végül Tunéziában, száműzetésben halt meg.
Ami Berlusconit, akit lovagnak is (Il Cavaliere) becéznek, kiemeli a listán szereplő többi politikus közül, hogy ügyei ellenére sikeresen tudott visszatérni a politikába. Habár pártja, a Forza Italia (FI) korántsem rendelkezik akkora támogatottsággal, mint fénykorában, az FI a mostani kormánykoalíciónak is az egyik tagja. Berlusconi jelenleg az olasz szenátus tagja, ezt megelőzően EP-képviselő is volt 2019-2022 között.
Ázsiában sem egyedülálló, ha valamelyik ország magas rangú politikus az igazságszolgáltatás elé kerül. Az utóbbi évek legnagyobb botránya Park Geun-hye dél-koreai elnökhöz fűződik, akit 2018-ban ítélték el korrupciós ügyei miatt 24 év börtönbüntetésre, melyet később 25 évre súlyosbítottak, valamint 20 millió dél-koreai won megfizetésére kötelezték.
Az ügyben a Samsung is érintett volt:
A felháborodás akkora volt, hogy tömegtüntetésekre is sor került Szöul utcáin. Az elnököt ennek ellenére 2021-ben végül különleges amnesztiában részesítették és szabadon engedték, arra hivatkozva, hogy növelje Dél-Korea politikai egységét a koronavírus-járvány alatti nehéz időkben.
Számos hasonlóság felfedezhető a felsorolt ügyek között: egyrészt az ügyek szinte mindegyike valamilyen korrupcióval kapcsolatos vád volt, másrészt az is jellemző, hogy az ügy súlyosságától függetlenül egyik említett politikus sem kapott végül igazán súlyos büntetést, vagy épp megkegyelmeztek neki.
az, hogy bíróság elé kellett állniuk.
A legnagyobb jelenlegi kérdés, hogy a vádemelés és az elhúzódó eljárás (már most év végi és jövő évi folytatásokról beszélnek) hogyan fog hatni Trump megítélésére, valamint 2024-es elnökválasztási és esetleges azon túli politikai terveire.
Nyitókép: Ed JONES / AFP