Újabb korrupciós botrány borzolja a kedélyeket Brüsszelben

2023. április 19. 09:03

A Politico értesülései szerint több alkalommal is lobbisták és ügyvédi irodák fizethették az EB egyes tisztviselőinek kiküldetéseit.

2023. április 19. 09:03
null

A Politico arról ír, hogy egyre több EP-képviselő szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy „öntsön tiszta vizet a pohárba”, és tisztázza, hogy tisztségviselői hány ingyenes utazáson vettek részt. Sajtóinformációk szerint ugyanis

több alkalommal is lobbisták és ügyvédi irodák fizették a kiküldetéseiket.

Az EU versenyjogi tisztviselői 2022-ben 150 olyan kiküldetésen vettek részt, amelyet „részben vagy egészben harmadik felek fizettek” – közölte a Bizottság a lap megkeresésére. Ebből kiderült, hogy ezek közül legalább 23 kiküldetést ügyvédi irodák, tanácsadó cégek és ipari csoportok finanszíroztak.

A Politico hangsúlyozta, hogy

a leleplezések aggodalmat keltettek a politikusok és az átláthatóságért küzdők körében,

akik attól tartanak, hogy az iparági lobbisták és a világ legnagyobb vállalatainak és legértékesebb üzleti ügyleteinek szabályozásáért felelős uniós tisztviselők között már így is túl szoros a kapcsolat.

Fokozódik a nyomás az EU intézményein

René Repasi, az Európai Parlament német képviselője mindezt sajnálatosnak nevezte. Az S&D képviselője szerint nagy a kockázata annak, hogy a bizottság tisztviselői olyan cégek által fizetett utakon is részt vettek, amelyeket a bizottság által vizsgált vállalatok finanszíroztak. 

A nyilvánosságra hozott információk fokozzák az Európai Unió nagy intézményeire nehezedő nyomást, amelyek már most is küzdenek az etikus magatartásuk hírnevének helyreállításáért egy sor korrupciós és összeférhetetlenségi váddal kapcsolatos botrány közepette.

A lap felidézte, hogy a múlt hónapban a bizottság megszigorította az utazási költségekre vonatkozó szabályait, miután a Politico feltárta, hogy az EU mobilitásért és szállítmányozásért felelős vezetője, Henrik Hololei saját maga írta alá ingyenes katari repülőútjait.

A tisztviselők az új szabályozások értelmében többé nem fogadhatnak el szponzorált utazást vagy szállást,

kivéve, ha azt egyetemek, uniós kormányok és olyan nagy nemzetközi szervezetek, mint az ENSZ vagy a G20-ak fizetik – hívták fel a figyelmet a cikkben.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

***

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizálok
2023. április 19. 13:44
Ennek oka az, hogy az EU-ben semmiféle ellenörző rendszer nincs. Egy ballibsi korrupciós fertő, úgy van kitalálva, hogy ne lehessen őket ellenőrízni.
Igazszó
2023. április 19. 13:20
Zsidó biznisz. Sajnos következmények nélkül.
pitypang1125
2023. április 19. 13:09
Az egész bagázst ahogy van, EP/EB szétzavarni a picsába.
CsakIstenSzabad
2023. április 19. 13:03
Fontos a korrupciós vonal is, de van fontosabb tanulság is. Emlékezünk, mi volt 2010-ben? Új kormány első kérdése: nagy sz.ban vagyunk, mert a szocik elk.ták a gazdaságot. Lehet 3% helyett 4,7% a deficit? Válasz: eszetekbe se jusson. Re: OK, akkor jöjjön a bankadó, az energiacégek, kiskercégek különadója. Ami nagyon fájt a nyugati multiknak. Aztán kormányunk: a béna szoci megoldás helyett legyenek épkézláb EU forrásfelhasználási célok, lehívási és felhasználási intézményrendszer, plusz harcoljunk ki sokkal több forrást. De ezt ne a nyugati multi fővállakozók nyúlják le úgy, hogy a magyar alvállalkozók h-gyért-sz.ért dolgoznak nekik. Ami még jobban fájt a nyugati multiknak. A cikk szerint kik terelgetik az EU-döntéshozókat valójában? Miért fagytak le az EU-s források? Ki tudja elszámoltatni az EU urait? Nyilván sarkos a problémafelvetés, de talán érdemes elgondolkodni ezeken.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!