Megkérdeztük az ellenzéki pártokat Magyar Péter botrányáról – a reakció nem is lehetne sokatmondóbb
A három legfontosabb kérdésben voltunk kíváncsiak az álláspontjukra.
Razziát tartott a belga rendőrség az Európai Néppárt (EPP) brüsszeli székházában – Manfred Weber Néppárt-elnök tanácsadójáig érnek a szálak. A Néppártban eközben nő az elégedetlenség Weberrel szemben.
Nagy felháborodást keltett az európai centrista-jobboldali pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) soraiban az, hogy a belga rendőrség razziát tartott a pártcsalád brüsszeli székházában kedden – írja az Euractiv.
A belga hatóságok az EPP irodáiban számítógépeket ellenőriztek le, valamint dokumentumokat követeltek, amelyek egy a 2019-es európai parlamenti kampányhoz kapcsolódó korrupciógyanús ügy utáni nyomozáshoz szükségesek. Az Euractivnak egy EPP-munkatárs azt mondta: mindent odaadtak a belga rendőröknek, amit kértek.
Mint arról a Mandiner is beszámolt, az Európai Néppárt részéről igyekeztek tompítani az esemény súlyát:
arról beszéltek, a rendőrség csak „látogatást tett” náluk;
és ígérték, hogy teljes mértékben és transzparensen együttműködnek a hatóságokkal.
Az ügy fő alanya egy német CDU-s politikus, Mario Voigt, aki 2019-ben Manfred Weber EPP-elnök digitális kampánymenedzsere volt – és aki most a CDU vezetője a németországi Türingia tartományában. A német média jelentései szerint a hatóságok azt vizsgálják, hogy a 2019-es digitális kampányban hogyan jutott szerződéshez egy türingiai német cég.
Az 1977-es születésű Voigt tizenéves kora óta a CDU tagja, a keletnémet születésű politikus Türingiában futotta be eddigi pályafutását, s 2022 novemberében lett a német tartomány CDU-szervezetének vezetője. Addigra azonban már zajlott ellene a 2022 szeptemberében elindult eljárás, benne az ügyészség korrupciós gyanúsításával,
miután a cég elnyerte az Európai Néppárt digitális kampányának levezénylését.
Brüsszelben ezért német lapértesülések szerint nem csak belga, hanem német hatóságok is részt vettek az EPP-razziában. Voigt egyébként már tavaly októberben is razzia érintettje volt: akkor türingiai otthonát és irodáját vizsgálták át a hatóságok.
Mario Voigt ugyanakkor minden vádat tagad, ügyvédei szerint az ügyészség vádjai megalapozatlanok, az eljárást pedig túlzónak találják. A brüsszeli razziával azonban azt is ki akarják deríteni, hogy Voigt meddig dolgozott az Európai Néppártnak, és ezalatt mennyi pénzt kaphatott a munkájáért.
Az Euractivnak az Európai Néppárt berkeiból azt árulták el, hogy Voigt nagyon közeli munkatársa volt Webernek: ő hozta be a 2019-es kampányba, és annak során
Ugyanaz a forrás azt mondta a portálnak: Voigtnak személyes kapcsolata van Udo Zolleishez, a Néppárt jelenlegi stratégiai vezetőjéhez, Weber mostani jobbkezéhez is. „Webernek politikai költségei lesznek e történet miatt” – tette hozzá a forrás.
Mint ismeretes, decemberben robbant a Katargate-ügy, amiben az európai szocialisták vezető politikusa, Eva Kaili, valamint a vele kapcsolatban lévő más baloldali politikusok és közélet körül mozgó civilek voltak érintettek súlyos korrupciós vádakban. Az azóta is tartó ügy fejleményei megrázták az európai szocialistákat – ám az Európai Néppárt mintha nem repült volna rá nagyon az ügyre, a szocialistákat támadva.
Most az Euractiv arról ír, hogy
A portál szerint Weber azt tanácsolta pártjának és a politikai támadást szorgalmazó kollégáinak, hogy inkább csak tartózkodóan várják ki, mire fut ki a Katargate-botrány.
Idei farsangi szelfi Webertől
Úgy tűnik, az Európai Néppártban növekedik a frusztráció Manfred Weber elnök és emberei miatt. A Néppárton belüli megosztottságot csak növeli Weber azon próbálkozása, hogy az Olaszország Fivérei pártjával az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjában ülő Giorgia Meloni olasz kormányfőt a Néppárttal való együttműködés felé csábítsa.
A frusztrációnak különösen a Lengyelországig és Németországig élő pártközi viszonyrendszerek az okai. Mint ismert, idén ősszel parlamenti választást tartanak Lengyelországban, ahol az Európai Néppárthoz tartozó, Donald Tusk-féle Polgári Platform, valamint a baloldali ellenzék elkeseredetten próbálja megszerezni a hatalmat az országot irányító, Kaczynski- és Morawiecki-féle Jog és Igazságosságtól, amely Meloniékkal együtt az ECR-ben ül.
Miközben Tuskék – eddig sikertelenül – megpróbálják a PiS fölé növelni támogatottságukat, addig
Sőt: mivel Meloni együtt kormányoz Matteo Salvini Ligájával is, amely az Identitás és Demokrácia (ID) nevű, ECR-től is jobbra álló pártcsalád tagja, a német CDU-ban is megszólalt a vészcsengő. Ugyanis az ID német tagpártja nem más, mint az AfD, a német politika kiközösített jobboldali páriája, amivel a CDU gyakorlatilag még egy légtérben sem szeretne lenni, nem hogy bármilyen úton-módon közük legyen hozzájuk politikailag.
Manfred Weber így rendkívül bonyolult politikai pókhálóba lavírozta magát. Miközben az Európai Néppárt a felmérések szerint még tartja magát a legerősebb európai pártcsalád pozíciójában, a Katargate-ben annyira nem meggyengült európai szocialisták, a több körben megújult és újjáépülő, most már Macron pártja által is fémjelzett liberálisok, valamint a külön-külön is jelentős ECR és ID jobboldali pártcsaládok is fajsúlyos szereplők az európai politikában.
Ha egyszerűen össze lehetne adni az ECR és az ID erejét, akkor egy a Néppárttal és a szocialistákkal versengő konzervatív-jobboldali-radikális pártcsalád jöhetne létre – de az elmúlt évek mutatták meg azt, hogy ez a mutatvány politikailag egyelőre nem megvalósítható, a pártcsaládokban lévő, saját országaikban sokszor egymással versengő, vagy másképp ellenérdekelt pártok miatt.
De ettől még nem aludhat nyugodtan az Európai Néppárt vezetése,
És ott a Fidesz ügye: Manfred Weber és más mérsékelt néppártiak elintézettnek hihették a Fidesz és a Néppárt útjainak szétválásával a „magyar problémát”, és így már nem kell magyarázkodniuk a baloldali pártoknak és sajtónak emiatt; ugyanakkor a Fidesz mint magyar vezető kormánypárt távozása a Néppárt politikai gyengülésével is járt. Ugyan most magyar részről a KDNP tagja a Néppártnak, de a Fidesz és a Néppárt elidegenedése nem segít az EPP-nek hosszú távon megoldania ezt a konfliktushalmazt.
Ha Manfred Weber az EPP előretörése helyett csak politikai bukdácsolásokat tud bemutatni, ha nem tud mit kezdeni a szocialisták botrányaival, ha belegabalyodik az ECR felé nyitásba – s ha mindez párosul egy a Manfred Weber legszűkebb köreihez kapcsolódó korrupciógyanús sztorival –,
Különös tekintettel a 2024-es európai parlamenti választásokra és az azt követő uniós poszt-osztozkodásokra.
Nyitóképen: Manfred Weber (Frank Hoermann / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)