Az egyetlen útvonal, ami összeköti Kínát Európával, Oroszországon keresztül vezet
Bármennyire kellemetlen is ez a gondolat.
A magyar miniszterelnök minapi kijelentésére élesen reagáltak az oroszok, miközben Moszkva és a nyugatiak is fokozzák háborús készülődésüket.
A magyar miniszterelnök arról beszélt pénteken a Kossuth Rádióban: „A háború egyre brutálisabb és véresebb”, ugyanakkor nem látja, hogy a háború helyett a béke mellé álló vezetők száma nem növekedett volna. Orbán szerint az európai emberek elindultak a béke irányába, de a vezetőkhöz ez még nem ért el, akik egyre durvább eszközöket bocsátanak az ukránok részére. A kormányfő rámutatott: a korábbi hezitálás, hogy küldjön-e fegyvereket a Nyugat, már egyáltalán nem jellemző.
Orbán elmondta azt is: már közel vagyunk hozzá, hogy legitim, bevett kérdéssé váljon az európai vezetők között,
vagy inkább ne tegye. A kormányfő kérdésre válaszolva elmondta: miután a háború a szomszédunkban van, „a magyar emberekre nézve a háború aggasztó és veszélyes. Veszélyben van a biztonságunk” – húzta alá Orbán Viktor.
Mivel „a Nyugat egyre modernebb eszközöket bocsát az ukránok rendelkezésére, ezért meggyőződésem, hogy a világháború veszélye nem irodalmi túlzás. Amikor azt mondják európai meg amerikai vezetők, hogy ha ez így megy tovább, akkor megérkezhetünk a harmadik világháborúba, ez első hallásra hihetetlenül túlzónak tűnő mondat, de ott ahol én dolgozom, és ott, ahol én látom az eseményeket, ez reális veszély ebben a pillanatban” – fogalmazott a kormányfő.
A békefenntartó csapatok beküldésének témájára ingerülten reagált az orosz vezetés. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője határozottan elutasította ennek a lehetőségét. „Ha az Európai Unió komolyan megfontolja azt az ötletet, hogy békefenntartó csapatokat küldjenek Ukrajnába, az rendkívül veszélyes lehet, és komoly következményeket vonna maga után” – jelentette ki Peszkov.
A moszkvai szóvivő szerint „ez egy olyan kijelentés, amelyre nagyon fontos odafigyelni. Talán csak komoly csúsztatásról van szó, de ha nem, ez egy rendkívül veszélyes vitához vezet” – figyelmeztetett Peszkov. Felhívta a figyelmet arra, hogy a békefenntartó erőket általában mindkét fél beleegyezésével alkalmazzák a világ gyakorlatában.
„Ebben az esetben ez potenciálisan nagyon veszélyes téma.”
Orbán mondatai további hullámokat is vetettek Oroszországban. „Meglátjuk, mi lesz később. Mindenesetre nagyon remélem, hogy ha Magyarország csapatai be is vonulnak, akkor csak Kárpátaljára” – mondta Anatolij Wasserman, a Duma képviselője a Pravdának.
Megszólalt Dmitrij Medvegyev korábbi orosz miniszterelnök és államfő is. Bár név szerint nem említette meg a magyar kormányfőt, Telegram-oldalán úgy fogalmazott: „Európában újabb őrült ötlet született, hogy a NATO égisze alatt »békefenntartókat« küldjenek Ukrajnába. Mit szóltok ehhez?” – tette fel a kérdést követőinek. Az orosz politikus azzal folytatta, „a szövetség országai továbbra is a lehető legjobban ellátják a kijevi rezsimet fegyverekkel, tankokkal és egyéb katonai felszerelésekkel. Naponta küldik gyilkos kiképzőiket és véres zsoldosaikat”. Dmitrij Medvegyev kijelentéseit azzal zárta: „meglátjuk, hogy Európa készen áll-e a »békefenntartók« koporsóinak hosszú sorára”.
Vlagyimir Putyin az előző hétvégén jelentette be, hogy sikerült megállapodnia Fehéroroszországgal, az úgy egyezmény értelmében
A Kommerszanton megjelent hír kitér arra is, hogy Alekszandr Lukasenko már rég szerette volna elérni, hogy taktikai atom kerüljön országában elhelyezésre. Putyin kijelentette, a lépéssel nem sértenek nemzetközi egyezményeket, valamint az Egyesült Államok is helyezett már el hasonló fegyvert szövetséges országok területén.
Arról is érkezett hír: az oroszok sokszorosára növelték a hagyományos és a precíziós pontosságú fegyverek gyártását – közölte Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, miután megbeszélést tartott az Orosz Föderáció egyesített csapatainak főhadiszállásán.
Eközben a nyugati országok is sorban adják tovább fegyvereiket Ukrajna számára.
Friss hír, hogy Lengyelország a napokban átadta a MiG-29-es vadászgépszállítmány első tételét Ukrajnának.
március közepén, Petr Pavel új cseh elnök varsói látogatásakor. Duda akkor négy vadászgépet tartalmazó első szállítmányról beszélt. A lengyel hadsereg jelenleg 12 MiG-29-essel rendelkezik, a többi MiG-29-est karbantartás után folyamatosan adják át.
Eközben Szlovákia azt jelentette be, hogy megötszörözi lőszergyártását, hogy ezzel is segítse Ukrajna harcát. Jaroslav Naď megbízott védelmi miniszter pénteken Eduard Heger ügyvezető miniszterelnökkel közösen tett kijevi látogatása során további segítséget ígért Ukrajnának. A kapacitásnövelés két szakaszban történik majd, az első 2024. január 1-jétől, a második pedig 2025. január 1-jétől.
Időközben Németország támogatása is beérkezik Ukrajnába. Egy német biztonsági forrás a múlt héten közölte, hogy
az Oroszország elleni háborúban. A németek még januárban tettek ígéretet a harckocsik Ukrajnába való küldésére. A 18 harckocsi mellett a 40 német Marder gyalogsági harcjármű és a két páncélozott mentőjármű is eljutott Ukrajnába.
A német járműveken kívül három, Portugália által adományozott Leopard harckocsi is eljutott Ukrajnába.
Nagy-Britannia is folytatja Ukrajna segítését. Néhány hete arról érkezett hír, hogy gyorstalpalón tanulják az ukránok a brit harckocsik irányítását. A Challenger 2 harckocsik legénysége január 29-én érkezett az Egyesült Királyságba, hogy megkezdjék a kiképzést. A brit védelmi minisztérium közölte: az Egyesült Királyság a Challenger 2 harckocsikat azért biztosítja Ukrajna számára, hogy segítsen nekik megvédeni hazájukat és visszaszerezni elfoglalt területeiket.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Axel Heimken/picture alliance via Getty Images