Ukrán oligarcha: Zelenszkij kirohanásai az idegi kimerültség jelei
Viktor Medvedcsuk szerint az ukrán elnök kompromisszumképtelensége csak súlyosbítja Kijev helyzetét.
Peking ingerülten reagált a hírre.
Caj Jing-ven tajvani elnök Közép-Amerikába tartva, átutazóban megáll az Egyesült Államokban – erősítették meg csütörtökön Tajvanban, egyúttal visszautasították Kína tiltakozását amiatt, hogy Caj várhatóan találkozni fog az amerikai képviselőház elnökével, Kevin McCarthyval.
„Kínának nincs joga ujjal mutogatni más országokkal fenntartott kapcsolatainkra és lépéseinkre”
– közölte Douglas Hsu, a tajvani külügyminisztérium észak-amerikai ügyekkel foglalkozó osztályának vezetője a South China Morning Post című hongkongi lap szerint.
Caj Jing-ven Tajvan közép-amerikai szövetségeseinél, Guatemalában és Belize-ben teendő látogatása során a tervek szerint átutazik New Yorkon és Los Angelesen. Tajvani és washingtoni jelentésekben arról számoltak be, hogy Kaliforniában találkozni fog Kevin McCarthyval, amit Pekingben már a kínai szuverenitás megsértéseként értékeltek, és emiatt súlyos aggodalmukat fejezték ki.
McCarthy a hét elején megerősítette, hogy idén Tajvan helyett az Egyesült Államokban találkozik Cajjal, viszont utalt rá, hogy ez nem zárja ki későbbi látogatását a szigeten.
Peking a hírre ingerülten reagált, mondván, hogy az Egyesült Államoknak
„nem szabad alábecsülnie a kínai kormány és a nép erős eltökéltségét a nemzeti szuverenitás és a területi integritás védelmére”.
A kínai külügyminiszter a héten a törvényhozás most folyó ülésszakához kapcsolódó sajtóértekezletén kérdésre válaszolva kijelentette: „Tajvan szigete Kína szent területének része. A tajvani kérdés megoldása Kína saját belügye, amelybe egyetlen külföldi országnak sincs joga beleavatkozni.”
A Kínai Népi Felszabaditó Hadsereg példátlan, nagyszabású hadgyakorlatokat tartott Tajvan körül, amikor az amerikai képviselőház korábbi elnöke, Nancy Pelosi a szigetre látogatott 2022 augusztusában.
Tajvannak jelenleg alig több mint egytucatnyi országgal van diplomáciai kapcsolata, többségük latin-amerikai vagy karibi állam, de a Vatikán is közéjük tartozik. A Kínai Népköztársaság (KNK) diplomáciai partnerei az „egy Kína” elv értelmében kizárólag a KNK-t ismerik el, Tajvant pedig hivatalosan a részének tekintik.
(MTI)
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: MTI/AP/Tajvani elnöki hivatal
***