A magyar sajtót is bejárta a pénteki hír, miszerint Ferenc pápa elképzelhetőnek tartja a kötelező papi cölibátus eltörlését a római katolikus papok számára. Amint arról a Mandiner is beszámolt, az Infobae argentin hírportálnak adott interjújában a katolikus egyházfő mint „átmeneti előírás” utalt a cölibátusra, illetve a cölebsz életállapotra, rámutatva, hogy a keleti katolicizmusban lehetőség nyílik arra, hogy a papok nősüljenek – pontosabban arra, hogy még pappá szentelésük előtt megnősülhessenek.
Ugyanakkor erős kételyt fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy ez a változtatás pozitív hatást gyakorolna-e a papi hivatást választó férfiak létszámára. Általános tapasztalat ugyanis, hogy pusztán azért, mert nem kell nőtlenségben élniük, nem jellemző, hogy a keleti rítusú katolikusok körében, vagy más keresztény felekezetek között magasabb lenne a lelkipásztori, lelkészi szolgálatot választók aránya a hívek körében, legalábbis azokon a területeken, ahol a kereszténység jelenleg számszerűleg zsugorodik. A két jelenséget tehát nem érdemes feltétlenül egymáshoz kötni.
2019-ben Ferenc pápa a cölibátussal kapcsolatban még arról beszélt: „Személy szerint úgy gondolom, hogy a cölibátus ajándék az egyháznak. Azt mondanám, hogy nem értek egyet az opcionális cölibátus engedélyezésével, nem.” Később a Szentszék sajtószóvivője is erre a gondolatsorra utalt vissza, amikor arról kérdezték, várható-e, hogy megváltozik ez a helyzet a teljes katolikus egyházban.
„Pap vagy mindörökre”
Friss, fentebb idézett interjújában Ferenc pápa megerősítette, hogy ő maga jó dolognak tartja a cölibátust, majd arra is emlékeztetett, míg a cölibátus „átmeneti előírás”, addig a papság örök.
(A cölibátus) Nem örök, mint az egyházi rend szentsége, amely örökké tart, akár tetszik, akár nem.
Nem örök, mint az egyházi rend szentsége, amely örökké tart, akár tetszik, akár nem.Az már más kérdés, hogy elmegy-e (ti. a pap otthagyja-e egyházát - a szerk.) vagy sem, de ez örökre szól!”, fogalmazott a szentatya.
A magyar liberális sajtó előszeretettel idézte interjújának azon szakaszát is, amelyet a homoszexuális és leszbikus személyekkel kapcsolatban tett. Ferenc pápa ebben a szakaszban arról értekezett, hogy Isten minden embert örömmel lát az egyházban, függetlenül szexuális identitásától. Mint mondta, „Jézus nagyszerű választ adott erre a kérdésre: mindenki, mindenki térjen be”.