Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Az Egyesült Államok kormánya hat kínai légiipari szereplőt sújtott kereskedelmi korlátozással.
Ezek a légiipari szereplők az USA szerint összefüggésbe hozhatók a feltételezett kínai kémléggömbbel – jelentette be az amerikai kereskedelmi minisztérium helyi idő szerint pénteken.
A tárca közleménye szerint 5 vállalatról és egy kutatóintézetről van szó, amelyek – a megfogalmazás szerint – „támogatják a kínai hadsereg modernizációját, különösképpen a Népi Felszabadító Hadsereg repülési programját, ide értve a léghajókat és léggömböket”.
A bejelentés szerint a hat kínai érdekeltség rákerült arra az egyre bővülő listára, amelyet az Egyesült Államok
Az amerikai érvelés szerint a szankció alá helyezett vállalatok komoly kínai állami megrendelésekkel rendelkeznek. A szintén büntető-intézkedéssel sújtott kutatóintézet a kínai állam tulajdonában áll, és polgári, valamint katonai célú érzékelőket állít elő.
Matthew Axelrod exportügyekét felelős miniszterhelyettes magyarázatként arról beszélt, hogy az intézkedéssel az Egyesült Államok fokozza arra vonatkozó erőfeszítéseit, hogy megakadályozza a kínai államot a megfigyelő léggömbök használatában, amelyek egyikével megsértette az Egyesült Államok és több mint 40 további ország légterét.
***
Nyitókép: Chase Doak / AFP