A szakértő elmondta, mennyivel drágulna a magyar családok élete, ha Brüsszel kicsinálná a rezsicsökkentést

Az elmúlt napokban Hortay Olivér többször arra figyelmeztetett, hogy Brüsszel tervezett energiaembargójának súlyos következményei lehetnek.

Macron például inkább tüzérséget küldene, Szlovákiában pedig rendkívüli parlamenti ülést tartanak, miután az ügyvezető miniszterelnök Mig 29-eseket ígért Zelenszkijnek.
Abban minden katonai szakértő egyetért – még ha sok kérdésben gyakran egymással, sőt saját magukkal is vitáznak –, hogy az Ukrajnának szállítandó vadászgépek, különösen az F16-osok egy új szintet jelentenének a keleti szomszédünk fegyverrel történő támogatásában, hiszen a konfliktus eszkalációjával járna, de egyéb nagyon fontos szempontokat is mérlegelni kell.
Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő korábban a Mandinernek azt írta, felmerül a kérdés, mi lenne a céljuk ezeknek a gépeknek? Légi fölény? Légi támogatás a szárazföldi csapatoknak? Vagy annak tesztelése, meddig mehet el az ukrán vezetés? S arra is felhívja a figyelmet, hogy minél modernebb és bonyolultabb egy eszköz, annál tovább tart kiképezni a kezelőit.
Ráadásul egy sugárhajtóműves repülőgép nem egy olyan jármű, amit bárki el tud vezetni. Jogosítványa sok embernek van, és a harckocsival kiképzés közben maximum nekimegy egy fának vagy egy falnak. Legrosszabb esetben beleragad a sárba.
Az orosz támadások napokban történő fokozódása – és a kézzel fogható sikerek – is közrejátszhatott abban, hogy minden ellenkezés és ellenérzés dacára Volodimir Zelenszkij egyre nagyobb hangerővel kéri, követeli több NATO-tagállamtól, hogy küldjenek számára repülőgépeket, ám ez a komoly belpolitikai vitákat okoz ezekben az országokban.
S a minapi londoni és brüsszeli látogatása kiváló alkalmat, s azt, hogy az ukrán elnök remekül ért a marketingfogásokhoz, jól jelzi, hogy az angol fővárosban átadta az ukrán légierő aktív pilótájának sisakját az alsóház elnökének.
Az MTI legfrissebb híre – ezt a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentésére hivatkozva közölte –, hogy a pozsonyi parlament rendkívüli ülését kezdeményezte a törvényhozás legerősebb ellenzéki pártja, a Robert Fico által vezetett Irány (Smer-SD) azt követően, hogy Eduard Heger ügyvezető kormányfő ígéretet tett arra, Szlovákia átadja a Mig 29-es vadászgépeit Ukrajnának. A rendkívüli ülésre jövő hét kedden kerül sor – jelentette be Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke.
A rendkívüli ülés összehívásának előzménye, hogy csütörtökön
azt kérte, Szlovákia adja át Mig 29-es vadászgépeit Ukrajnának. Sajtóközlések szerint az ügyvezető szlovák kormányfő ígéretet tett arra, hogy igyekszik mindent megtenni a kérés teljesítése érdekében. A szlovák védelmi minisztérium a TASR megkeresésére reagálva nem pontosította, hány vadászgépről van szó, s azok átadására mikor kerülhet sor, csupán azt erősítették meg, tárgyalásokat folytatnak további katonai segítségnyújtásról Ukrajnának.
Robert Fico a parlament rendkívüli ülésének összehívása kapcsán rámutatott: alkotmányba ütközőnek tartják Eduard Hegernek a vadászgépek átadására vonatkozó ígéretét. „A megbukott és ügyvezető feladatokat ellátó kormánynak nincs jogköre arra, hogy lényegi kül- és belpolitikai kérdésekben döntsön. Még akkor sem, ha azokra az államfő jóváhagyását adná” – hangsúlyozta Robert Fico pénteki sajtótájékoztatóján.
Elmondta: a törvényhozás rendkívüli ülésén egy – az Ukrajnának történő fegyverszállítást elutasító – parlamenti határozatot akarnak elfogadtatni. Hozzátette:
s a konfliktus békés, tárgyalásos úton történő megoldása mellett áll.
Az elvi kifogások mellett gyakorlati megfontolások is kétségessé teszik, hogy jó ötlet-e vadászgépeket szállítani Ukrajnának. Emmanuel Macron például nem zárta ki, hogy Franciaország harcigépeket küldjön Ukrajnának, de az elnök szerint ez sok időbe telne a gépek leszállítása, a pilóták kiképzése, a megtámadott országnak viszont gyorsabb segítségre van szüksége. Ezért inkább a segítségnek olyan eszközökre kellene koncentrálódnia, mint a tüzérség.
Az Egyesült Államok még nem döntött, hogy küld-e F16-osokat
Ennek ellenére az ukránok bizakodóak. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára szerint biztosan meg fognak érkezni a gépek, „de sajnos addig a függetlenségünkért harcolva elveszítik az embereiket” – fogalmazott Olekszij Danyilov a CNN-nek. Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője szerint
és meg tudnák védeni légterüket az ellenséges behatolásokkal szemben.
Persze a legnagyobb kérdés az, hogy mit lép az ügyben az Egyesült Államok. Joe Biden elnök a minap azt mondta, nem adnak F-16-os vadászrepülőket Ukrajnának, ám ezt követően a Politico arról adott hírt, hogy nyerésre áll a Pentagonban az a frakció, amelyik küldene vadászgépeket.
Nyitókép: Egy amerikai F16 C vadászrepülőgép leszáll a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisán Kecskeméten 2005. április 14. MTI Fotó: Ujvári Sándor