Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
„Ha a DNA nem lenne, talán nem látszana a korrupció sem Romániában” – mondta el egy interjúban Crin Bologa.
A romániai korrupció felszámolására létrehozott korrupcióellenes ügyészség (DNA) Laura Codruța Kövesi vezetése alatt, 2013 és 2018 között élte „fénykorát”. A DNA ügyészei korábban nagyszámú bűnvádi eljárást indítottak állami és önkormányzati tisztségviselők, miniszterek, intézményvezetők, politikusok, üzletemberek ellen – idézte fel a Főtér.ro. A lap azt is ismertette, hogy Kövesi 2019 szeptemberétől az Európai Ügyészség főügyésze, a DNA-t pedig 2020 februárjától Crin Bologa vezeti. Majd azzal folytatta, Bologa újabb főügyészi mandátumot nyerhet a DNA élén, miután ő az egyike annak két jelöltnek, akik az új intézményvezető kiválasztásának második szakaszába jutottak. A másik jelölt Ionuț Voineag ügyész.
A Főtér.ro idézte Bologa Europa FM-nek adott interjújá, melyben a főügyész-jelölt elmondta, hogy
„Jelenleg is sok a feljelentés, rengeteg a folyamatban levő ügy, vagyis a korrupció továbbra is erőteljesen jelen van a romániai társadalomban”.
A riporter ezután azt kérdésze, hogy ha a DNA többéves tevékenységének után is ilyen elterjedt a korrupció, az vajon nem az intézmény kudarcát jelzi-e.
Erre Bologa azt felelte,
„a DNA feladata nem a korrupció megelőzése, hanem a visszaszorítása, felszámolása”.
„A korrupció megelőzése oktatással, neveléssel társadalmi intézkedésekkel történik, ami az állam feladata az életszínvonal emelésével. Ha a DNA nem lenne, talán nem látszana a korrupció sem Romániában, ezért ez az intézmény létfontosságú” – tette hozzá a főügyész.
Nyitókép: Pixabay