Ordibálás, menekülés, tüntetők – így telt Bohár Dániel szerint Magyar Péter országjárásának első napja
A Megafon munkatársának beszámolójából az is kiderült, hogy Magyar testőrei gyűrűjében osont be a miskolci gyermekotthonba.
A BBC értesülése szerint Khamenei ajatollah döntése sok fiatalt is érint.
Irán legfelsőbb vezetője „több tízezer” fogolynak kegyelmezett meg, köztük olyanoknak, akik az utóbbi idők zavargásai miatt kerültek börtönbe. Az állami média jelentése szerint Ali Khamenei ajatollah kegyelmét feltételekhez kötötte – értesült a BBC.
– tette hozzá a lap.
Mint ismert, 2022 szeptemberében tüntetések törtek ki az országban, miután az iráni erkölcsrendészet által fogva tartott fiatal nő elhunyt a fogságban.
A 22 éves Mahsa Amini-t azért tartóztatták le, mert állítólag „helytelenül” viselte a hidzsábot, az iszlám nők számára kötelezően előírt fejkendőt – megsértve ezzel a nőkre vonatkozó szigorú iráni öltözködési szabályokat.
A hatóságok a tüntetéseket – amelyek még mindig fel-fellángolnak – külföldről támogatott „zavargásoknak” minősítették, és ezekre időnként fegyverekkel válaszoltak.
Emberi jogi csoportok szerint több mint 500 tüntetőt öltek meg, köztük 70 kiskorút, és mintegy 20 ezer embert tartóztattak le – emlékeztetett a BBC.
Az iráni média szerint Khamenei ajatollah azért adott kegyelmet ezreknek, mert
„az őrizetbe vettek közül sok fiatalt a külföldi befolyás és propaganda tévútra vitt”.
Az igazságszolgáltatás vezetőjének levele szerint számos tüntető sajnálatát fejezte ki és bocsánatot is kért tetteiért.
Ugyanakkor a súlyosabb bűncselekményekkel – például külföldi ügynököknek való kémkedéssel, gyilkossággal vagy állami tulajdon megrongálásával – vádoltak nem kapnak kegyelmet. De az intézkedés nem terjed ki a jelenleg őrizetben lévő kettős állampolgárokra sem – ismertette a hírportál.
Nyitókép: KHAMENEI.IR / AFP