Harcba szálltak a magyar vidék egyik legnagyobb problémájával szemben
Pedig alapvetően nagyvárosi jelenség.
Egy brüsszeli politikus színlelt felháborodással vádolja az eurokratákat, amiért nem akarnak a város droghasználat sújtotta negyedébe költözni, és azt állítja, hogy az Európai Unió köztisztviselői közül sokan maguk is kábítószer-fogyasztók – írta a Politico szombati cikkében.
„Sokan, akik az európai intézményeknek dolgoznak, drogoznak” – a Politico írása szerint ezt mondta Pascal Smet brüsszeli urbanisztikai államtitkár az Európai Bizottság brüsszeli infrastrukturális és logisztikai hivatalának (OIB) – amely az uniós alkalmazottak elhelyezéséért felel – zárt ajtók mögött tartott januári megbeszélésén.
A tárgyaláson az uniós ügynökségeknek az EU-negyedből a belga főváros alacsony jövedelmű északi városrészébe történő esetleges áthelyezése volt a téma. Bár az intézmények felsőbb szintjein támogatják a költözést, az uniós alkalmazottakat képviselő szakszervezetek aggódnak az áthelyezési törekvések miatt, az északi negyedben tapasztalható magas bűnözési és kábítószerrel való visszaélési arányra hivatkozva.
Smet elutasította ezt az érvelést, arra utalva, hogy
A politikus még azt is felvetette, hogy a kokain népszerű drog az uniós alkalmazottak körében.
A regionális államtitkár megjegyzéseit az uniós intézmények dolgozóit képviselő személyzeti szakszervezetek tűrhetetlennek és elfogadhatatlannak minősítették.
„Nem értem, mire gondolt, amikor ezt a megjegyzést tette, és azt sem, hogy az OIB személyzete miért engedte meg neki, hogy támadja az intézmények alkalmazottainak méltóságát és jó hírnevét” – mondta Cristiano Sebastiani, a Megújulás és Demokrácia nevű érdekképviselet elnöke, a levél egyik aláírója.
Smet a Politicónak azt mondta, hogy megjegyzései tréfából hangzottak el, válaszul az OIB-találkozó egyik résztvevőjének szavaira, aki arra utalt, hogy az európai köztisztviselők nem tudják, hogyan kell bánni egy olyan közösséggel, amelynek tagjai között esetleg kábítószer-használók is vannak. „Csak annyit mondtam, hogy vannak más helyek is, ahol drogfogyasztók vannak jelen, köztük a Schuman tér” – fogalmazott az államtitkár, hozzátéve: „Egy város vagyunk. (…) Nincsenek olyan negyedek, amelyek a brüsszeli embereké, és olyanok, amelyek az európaiaké”.
Arról is beszélt, hogy bár együttérez az eurokratákkal, akik aggódnak az esetleges költözés miatt, a szóban forgó területre való áttelepüléssel szerepet játszhatnak annak megújításában.
Az uniós ügynökségeknek az északi negyedbe történő áthelyezésével kapcsolatos döntések az Európai Bizottságon múlnak, amely a jelek szerint kedvezően tekint a költözésre, mivel az egy nagyobb stratégia része, hogy kevesebb irodahelyiséget foglaljon Brüsszelben a testület, és alkalmazottait a város különböző részein oszlassa el a belga fővárossal való „zöldebb” és „barátságosabb” kapcsolat érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet