Három napja minden nap szavaznak az amerikai képviselőház tagjai a házelnök személyéről, a republikánusok pedig három napja képtelenek maguknak házelnököt választani – számolt be a The New York Times. Magyar idő szerint pénteken hajnalban már tizenegy szavazáson volt túl a képviselőház, Kevin McCarthy pedig még mindig nem házelnök.
Mint ismert, az Egyesült Államokban novemberben tartott félidős választás, majd az utána következő hosszas szavazatszámlálás után a Republikánus Párt végül csak négyfős képviselőházi (alsóházi) többséget tudott szerezni (ezzel elnyerve a Képviselőház többségét a demokratáktól), míg a Szenátusban (felsőházban) a demokraták megőrizték, sőt eggyel növelték többségüket, így a 100 fős szenátusban 51 demokrata szenátor ül majd.
A New York Times összefoglalója szerint McCarthyt annak ellenére sem választotta meg az amerikai Republikánus Párt jobboldali szárnya, hogy
komoly, saját tekintélyét is csorbító engedményeket tett nekik.
A lap szerint 1859 óta nem volt arra példa, hogy ilyen hosszú időn keresztül ne tudjon a képviselőház megállapodni az elnök személyéről.
A csütörtökön tartott hetedik szavazási forduló sem hozott eredményt az Egyesült Államok képviselőházi elnökének megválasztásában, a többségi republikánusok változatlanul megosztottnak mutatkoznak. Az amerikai kongresszus alsóházában helyi idő szerint csütörtökön délben folytatódott a már kedden megkezdett elnökválasztási eljárás. A többséget adó republikánusok képviselőházi vezetője, Kevin McCarthy 201 szavazatot kapott, de sikeres megválasztásához 218 szavazatra lett volna szükség.
Nyitókép: MANDEL NGAN / AFP