Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
A 20 leggazdagabb ukrán összvagyona csaknem a felére csökkent tavaly.
Az orosz Rosszijszkaja Gazeta is beszámolt arról a Magyar Nemzet-cikkről, amelyben a magyar lap a Forbes azon statisztikáját kommentálta, miszerint a 20 leggazdagabb ukrán összvagyona tavaly csaknem a felére, 22,5 milliárdra csökkent.
Ez a háború a vég kezdete az ukrán oligarchák számára”
− fogalmazott a BBC brit közszolgálati csatornának Szevhil Muszajeva, az Ukrajinszkaja Pravda ukrán hírportál főszerkesztője.
Az adatokból kiderül, hogy Rinat Ahmetov nettó vagyona 13,7 milliárdról 4,3 milliárdra, Viktor Pincsuké 2,6 milliárdról 2 milliárdra, Vadim Novinszkijé 3,5 milliárdról 1,3 milliárdra, Ihor Kolomojszkijé 1,8 milliárdról 1 milliárdra,
Petro Porosenko volt ukrán elnöké pedig 1,6 milliárdról 700 millió dollárra csökkent 2022 februárja és decembere között.
Az újság azt írta, „Ukrajna évtizedek óta küzd a mindent átszövő korrupció problémájával: az oligarchák törvényhozók megvesztegetésével kedvükre szabják a jogszabályokat, befolyásukat kihasználva pedig saját érdekeiknek megfelelő vezetőket helyeznek kulcspozíciókba”.
A cikk azt is megjegyzi, hogy „habár Zelenszkij egyik fő kampányígérete volt az oligarchák elleni fellépés és a korrupció megszüntetése, azonban ő maga is egy milliárdos, Igor Kolomojszkij segítségével került hatalomra.”
És bár tekintettel arra, hogy az ukrán oligarchák vagyona és befolyása jelentősen csökkent, a Magyar Nemzet elismeri, „hogy a háború egy újabb lépcsőfok lehet a korrupció elleni harcban",
de nem zárja ki, „hogy egy újabb oligarcha-generáció fog felemelkedni a háborút követően”.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat