Az orosz Rosszijszkaja Gazeta is beszámolt arról a Magyar Nemzet-cikkről, amelyben a magyar lap a Forbes azon statisztikáját kommentálta, miszerint a 20 leggazdagabb ukrán összvagyona tavaly csaknem a felére, 22,5 milliárdra csökkent.
Ez a háború a vég kezdete az ukrán oligarchák számára”
− fogalmazott a BBC brit közszolgálati csatornának Szevhil Muszajeva, az Ukrajinszkaja Pravda ukrán hírportál főszerkesztője.
Melyik oligarchának mennyire csökkent a vagyona?
Az adatokból kiderül, hogy Rinat Ahmetov nettó vagyona 13,7 milliárdról 4,3 milliárdra, Viktor Pincsuké 2,6 milliárdról 2 milliárdra, Vadim Novinszkijé 3,5 milliárdról 1,3 milliárdra, Ihor Kolomojszkijé 1,8 milliárdról 1 milliárdra,
Petro Porosenko volt ukrán elnöké pedig 1,6 milliárdról 700 millió dollárra csökkent 2022 februárja és decembere között.
volt ukrán elnöké pedig 1,6 milliárdról 700 millió dollárra csökkent 2022 februárja és decembere között.
Az ukrán korrupció
Az újság azt írta, „Ukrajna évtizedek óta küzd a mindent átszövő korrupció problémájával: az oligarchák törvényhozók megvesztegetésével kedvükre szabják a jogszabályokat, befolyásukat kihasználva pedig saját érdekeiknek megfelelő vezetőket helyeznek kulcspozíciókba”.
A cikk azt is megjegyzi, hogy „habár Zelenszkij egyik fő kampányígérete volt az oligarchák elleni fellépés és a korrupció megszüntetése, azonban ő maga is egy milliárdos, Igor Kolomojszkij segítségével került hatalomra.”
És bár tekintettel arra, hogy az ukrán oligarchák vagyona és befolyása jelentősen csökkent, a Magyar Nemzet elismeri, „hogy a háború egy újabb lépcsőfok lehet a korrupció elleni harcban",
de nem zárja ki, „hogy egy újabb oligarcha-generáció fog felemelkedni a háborút követően”.
.
A 2022-es év és az újra elmérgesedő orosz-ukrán háború egyik régi-új fenoménja az orosz, vagy legalábbis a Kremlhez köthető üzletemberek-oligarchák rejtélyes eltűnése, rosszabb esetben elhalálozása. Az év során húsznál is több orosz bizniszmen halt meg tisztázatlan körülmények között.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat